Юношите до 17 г. победиха с 4:1 Естония в "мача за себе си"

Българският отбор завърши трети с четири точки и голова разлика 6:6 след мачовете си с Германия, Украйна и Естония

© БФС

Българският национален отбор по футбол за юноши до 17 г. постигна убедителна победа с 4:1 срещу Естония в последния си мач от квалификациите за Евро 2013. Съставът, воден от Методи Деянов, нямаше възможности за първото място, което дава право на участие във финалите, и игра за себе си.

България беше без четирима основни футболисти - Чавдар Ивайлов и Янис Карабельов бяха наказани, а Мики Орачев и Майк Кръстев отсъстваха заради контузии.

Юношата на "Левски" Антонио Вутов вкара първия гол. Капитанът на България получи топката от Емил Стоев, измъкна се от двама футболисти на съперника и отбеляза. В 35-та минута Естонците изравниха след ъглов удар, при който Айнсалу стреля точно.

След почивката българите вкараха три гола. В 50-ата минута Вутов се разписа за втори път след хубав гол от разстояние. Капитанът подаде за гола на Кирил Десподов в 56-ата минута. Нападателят на "Литекс" получи топката вдясно на вратата на Естония и от малък ъгъл изненада Пехтер. След още четири минути Десподов открадна топката от защитник и останал сам срещу Пехтер, го преодоля с лекота.

В другата среща домакинът на турнира Германия изненадващо загуби с 0:1 от Украйна и остана втори с точка по-малко.

"Резултатът можеше да е и двуцифрен, но на моменти при нас имаше и леко отпускане. Липсата на четирите момчета също оказа влияние. Най-много ме е яд за първия мач и в частност за финалните 30 минути от него. Ако ги бяхме изиграли на по-високо ниво, с по-солидна концентрация, съм убеден, че и ние щяхме да се борим за класиране. Видяхте, че изненадата е налице и Украйна се класира за финалите", каза Деянов пред сайта на БФС.

"Ако домакините не бяха променили терена за провеждане на мача с тях в последния момент, изпращайки ни на изкуствен терен, щяхме да им създадем много трудности. Бяхме ли играли на нормална почва, както в двубоите с Украйна и Естония, Бундестимът щеше да страда. Естествено това не ни оправдава. Изводът за нас от онази загуба е, че не бива да губим концентрация нито за миг, трябва да имаме нонстоп пределна мотивация, да не се изключваме от играта, да влагаме максимално старание и желание", добави селекционерът.

Според него освен с избора на терена германците са повлияли и с избора на "неудобен хотел". "Пред входа ни има църква и камбаните бият постоянно, а от задната страна е влакова линия. В крайна сметка момчетата се стараха. Видях, че искат да са докрай убедителни срещу Естония, постоянно гонеха нови голове, което ме радва", заяви Деянов.

Съставът на България : Димитър Митов, Сава Савов, Стефан Велков, Мирослав Иванов, Алеко Алеков, Серкан Юсеин, Емил Петров, Емил Стоев (74 - Владимир Айтов), Кирил Десподов, Антонио Вутов - капитан, Илиян Неделчев (56 - Илия Димитров)