Цветков изведе "Ботев" (Пловдив) до ключова победа над "Литекс"

"Ботев" взе аванс пред ЦСКА преди сблъсъка между двата отбора преди Великден

© Георги Кожухаров

С попадение на Иван Цветков "Ботев" (Пловдив) постигна много ценна победа с 1:0 при домакинството на "Литекс". Централният нападател вкара хубав гол в 57-ата минута, за да изкачи своя отбор на третото място във временното класиране.

Пловдивчани се възползваха от загубата на ЦСКА срещу "Левски" (1:2), събраха 50 точки и взеха две аванс пред червените в битката за Лига Европа. На 4 май "канарчетата" ще гостуват на стадион "Българска армия", а четири дни по-късно е дербито с "Локомотив" (Пловдив).

В същото време "Литекс" допусна трето поредно поражение и на практика се прости с надеждите за място в европейските турнири, въпреки че има отлична програма до края на сезона. При оставащи шест кръга отборът от Ловеч изостава със седем точки от "Ботев".

Двубоят на стадион "Христо Ботев" започна с по-добра игра на домакините. В 8-ата минута Веселин Минев пусна извеждащ пас към Луис Педро, който излезе сам срещу Илко Пиргов, но стреля неточно от малък ъгъл.

Секунди по-късно Тодор Неделев опита далечен удар, но не затрудни сериозно вратаря на гостите. Първото положение за "Литекс" дойде в 28-ата минута, когато Стаховяк спаси далечен изстрел на Васил Божиков.

В последната минута на полувремето футболистите на Христо Стоичков бяха много близо до гол след центриране от свободен удар. Жуниор стреля с глава, но топката премина на сантиметри покрай вратата.

Като цяло през първата част липсваха сериозни положения, а предимно се водеше здрава битка в центъра на терена. В началото на второто полувреме Педро беше близо до гол след хубав пробив, но стреля неточно.

Десет минути по-късно "Ботев" стигна до победния гол. Мариан Огнянов центрира отляво към Цветков. 33-годишният нападател с тяло се освободи от защитник, завъртя се технично и прати топката покрай Пиргов за 1:0.

Четири минути по-късно домакините имаха възможност да решат мача с втори гол, след като Тодор Неделев направи добър пробив, но Илко Пиргов спаси неговия удар. До края "Ботев" прие играта в своята половина, но "Литекс" не успя да създаде добри възможности за изравнително попадение.