Дани Педроса спечели доминантна победа в Испания

Педроса спечели първа победа за сезона

Дани Педроса спечели Гран при на Испания и постигна първа победа през новия сезон в MotoGP. Пилотът на "Репсол Хонда" не даде шансове на своите конкуренти и пресече пръв финала на пистата "Херес", за да запише 23-ия си успех в кралския клас.

Световният вицешампион потегли от втора позиция, но в петата обиколка изпревари стартиралия от полпозишън Хорхе Лоренсо. След това Педроса постепенно увеличаваше преднината си, която в края достигна близо три секунди.

Неговият съотборник, световен шампион в Moto2 и дебютант в MotoGP Марк Маркес финишира втори, а световният шампион Лоренсо допълни почетната стълбичка, за да направи пълен испанския триумф пред испанска публика.

Маркес и Лоренсо сътвориха страхотна битка за втората позиция, която беше решена в последния завой на последната обиколка. Иронично, по-рано през седмицата този завой беше кръстен на името на Лоренсо, но именно там той загуби борбата с 20-годишния си сънародник.

Маркес изпревари пилота на "Ямаха" с много агресивна маневра, която извади световния шампион от трасето. Той все пак се върна навреме, за да финишира пред своя съотборник Валентино Роси. След края на състезанието Лоренсо отказа да стисне ръката на Маркес.

"Предпочитам да не коментирам случилото се. Искам да поздравя Дани за победата. Това е. Ще видим какво ще се случи в Льо Ман", заяви 26-годишният Лоренсо, който загуби лидерската позиция в шампионата и се смъкна на трета позиция.

Маркес излезе начело във временното класиране с 61 точки, следван от Педроса с 58 точки. Лоренсо е трети с една по-малко, а Роси заема четвъртата позиция с 43 точки.

Маркес, който в периода си в Moto2 няколко пъти беше наказван за твърде агресивни действия, се оправда със сходен инцидент на "Херес" през 2005 г., когато Валентино Роси направи същото спрямо Сете Гибернау.

"Искам да се извиня на Хорхе, но подобни неща са се случвали на този завой и преди. Най-важното нещо е, че всички завършихме състезанието. Ако Хорхе беше направил това срещу мен, и аз щях да съм ядосан, но това е състезание. В последната обиколка трябва да опиташ всичко", каза той.