Силен "Берое" победи "Левски" с дузпи в зрелище и спечели Купата на България

"Берое" заслужено спечели Купата на България за втори път през последните четири сезона и си осигури участие в евротурнирите<br />

Берое" спечели Купата на България в исторически финал в Ловеч. Отборът от Стара Загора се наложи с 3:1 срещу "Левски" след изпълнение на дузпи и заслужено взе отличието за втори път в историята си след 2010 г.

Двата отбора изиграха много красив и зрелищен мач, завършил 3:3 в редовното време. "Берое" водеше с 3:1 до 80-ата минута, но с головете на Жоао Силва и Гари Родригес сините изравниха, въпреки че цялото второ полувреме играха с човек по-малко заради червения картон на Христо Йовов.

В добавеното време и двата състава внимаваха по-скоро да не допуснат гол. Въпреки това и "Берое", и "Левски" създадоха по две чисти голови възможности.

Срещата започна много динамично, като "Берое" взе инициативата. В 16-ата минута Веселин Пенев центрира в наказателното поле на "Левски" и Елио Мартинс с глава преодоля Пламен Илиев за 1:0.

Отборът на Петър Хубчев продължи да стои добре. Въпреки това сравнително бързо сините изравниха. Най-силният им футболист в мача Гари Родригес проби отдясно и предостави топката на Илиян Йорданов, който от два метра отбеляза.

"Берое" върна предимството си четири минути по-късно. Тогава Мартинс овладя топката пред наказателното поле на съперника, направи няколко крачки успоредно на голлинията, измъкна се от Йовов и с хубав удар прати топката в долния ляв ъгъл на Илиев. В последните минути на полувремето капитанът на "Левски" Йовов беше изгонен заради втория си жълт картон.

След почивката "Берое" промени тактиката си и прие играта в своята половина, като очакваше възможностите си на контраатака. При една такава френският защитник на "Левски" Ромейн Ели сгреши в 79-ата минута и капитанът на старозагорци Георги Андонов му открадна топката. Полузащитникът напредна и със силен удар от границата на наказателното поле отбеляза за 3:1.

Докато привържениците на "Берое" празнуваха, "Левски" успя да намали. Отново Родригес направи асистенция, при която резервата Силва само сложи крака си, за да вкара отблизо.

Отборът на Николай Митов се вдигна и в 87-ата минута изравни при една от малкото грешки в защитата на съперника. След далечно центриране на Дъстли Мулдер топката стигна до Силва, която я прати пред вратата и нисичкият Родригес изпревари трима бранители на "Берое", за да прехвърли Иван Караджов.

В продълженията резервите Ситое и Силва направиха сходни пропуски пред двете врати. Най-напред футболистът на "Берое" стреля слабо с глава, останал непокрит. При почти същото положение в 119-ата минута португалският нападател на "Левски" получи топката на два метра пред вратата и съвсем сам стреля слабо с глава право в ръцете на Караджов.

Дузпите се оказаха също толкова зрелищни като самия мач. Единствено защитникът Иво Иванов успя да вкара при първите три дузпи за двата отбора. Изненадващо Саюд и Пламен Крумов от "Берое" и Силва и Мулдер от "Левски" дори не улучиха вратата, а Стефан Велев от сините прати топката в гредата. След това Стойчев и Станислав Ангелов отбелязаха и "Берое" продължи да води с 2:1. Когато всичко беше в краката на Елиаш, бразилецът отбеляза и донесе победата за старозагорци.

"Берое" спечели Купата на България за втори път след успеха с 1:0 срещу "Черноморец" (Поморие) от 2010 г., който също беше постигнат в Ловеч. С успеха си старозагорци си осигуриха право на участие в евротурнирите.

Досега "Левски" никога не беше губил финала в мачове срещу отбори, които не са от София.