Волейболистите загубиха първата си контрола със Сърбия

© Архив

Българският национален отбор по волейбол претърпя загуба от Сърбия с 1:3 (22:25, 25:17, 23:25, 30:32) в първа контролна среща за годината.

Мачът в Белград бе неофициален дебют за селекционера Камило Плачи, който заложи в стартовия състав на Георги Братоев, Цветан Соколов, Валентин Братоев, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев и Мартин Божилов.

В началото на мача двата отбора си размениха по един гейм, а в следващите две части битката се водеше точка за точка, но домакините успяха да измъкнат победата в тях.

България водеше през целия първи гейм, като поддържаха аванс от 2-3 точки при двете технически прекъсвания. Сърбите обаче изравниха играта и постигнаха обрат със серията силни сервиси на Неманя Петрич за крайното 25:22.

За старта на втората част Стоян Самунев зае мястото на Гоцев, който получи леко разтежение по време на сутрешната тренировка. "Лъвовете" отново диктуваха играта и ефективното представяне на Соколов в атака донесе разлика от 5 точки в полза на българите при втората задължителна пауза.

Възпитаниците на Плачи не изпуснаха инициативата и дръпнаха с 21:13, преди да изравнят резултата в мача след 25:17. Италианският специалист не направи промени в състава за третата част, но "плавите" взеха леко преимущество.

При 14:16 Николай Пенчев смени Градинаров, а малко след това своеобразен дебют направи Тодор Въчев, който изпълни сервис вместо Самунев. След две мощни атаки и ас на Соколов България отново поведе, но сърбите три пъти спасиха в защита и в крайна сметка затвориха гейма на 23 след грешка от сервис на Пенчев.

В четвъртата част домакините подобриха началния си удар и това им помогна да дръпнат с 13:9. При 12:15 Плачи направи двойна смяна, като Иван Станев и Данаил Милушев заеха местата на Соколов и Георги Братоев.

Последваха два аса на Валентин Братоев, с което авансът на сърбите бе намален и в края националите дори стигнаха до геймбол при 25:24. Те обаче го пропиляха, а волейболистите на Игор Колакович стигнаха до 32:30 и победа с 3:1 гейма.

Най-резултатен за българския отбор бе Соколов с 28 точки, Валентин Братоев завърши с 14, а Йосифов се отчете с 11. Втората контрола между двата тима е в събота от 19.00 часа българско време.