Волейболните национали спечелиха ключова победа с 3:1 срещу САЩ

Българският отбор вече е начело в група А в Световната лига<br />

Българският отбор вече е начело в група А в Световната лига

Българският национален отбор по волейбол спечели много важна победа с 3:1 (25:20, 18:25, 25:23, 25:21) срещу САЩ. Във втория си мач на американска земя съставът, воден от Камило Плачи, подобри значително представянето си и взе максимума от три точки.

Въпреки че загубиха с 0:3 първата среща, българите вече са начело в група А с 14 точки. С една по-малко има отборът на Бразилия, който изненадващо падна с 1:3 от Франция у дома. САЩ е на третото място с 11, а "петлите" имат десет, но са изиграли с два мача повече.

Във втория мач с американците българите играха много по-добре на блокада и спряха 11 пъти атаките на съперника. Домакините допуснаха и повече грешки - 33 срещу 28.

САЩ започна добре гейма и поведе със 17:14. След това капитанът Тодор Алексиев и съотборниците му се вдигнаха и направиха силни разигравания, за да изравнят и спечелят с 25:20.

Американците взеха инициативата във втория гейм и дръпнаха още в началото, а до края не позволиха на съперника си да се доближи в резултата. В третия ролите се размениха и България водеше убедително с 16:9 при второто техническо прекъсване. След 22:16 воденият от Плачи състав допусна отпускане и се стигна до 23:21, но все пак геймът беше спечелен.

Два аса на Виктор Йосифов за 21:17 нарушиха баланса в равностойния четвърти гейм и дадоха ценна преднина на България. Националите се възползваха и спечелиха много важна победа, която открива пътя към финалите в Аржентина.

Най-резултатен в двубоя стана Цветан Соколов с 21 точки, а силен мач изигра и Тодор Скримов, който добави 12. За САЩ Матю Андерсън направи 16 точки, а Кларк Карсън - 12.

Следващата седмица българските волейболисти гостуват на Бразилия, а в последния кръг посрещат шампиона Полша във Варна. Американците имат трудни две гостувания на Полша и Бразилия.