България загуби от Македония с 0:2 в приятелски мач

Българският национален отбор по футбол допусна първо поражение през 2013 г. Възпитаниците на Любослав Пенев загубиха с 0:2 при гостуването на Македония в приятелска среща, играна на стадион "Филип II" в Скопие.

Двата отбора изиграха равностоен мач и вървяха към закономерно нулево равенство, но в заключителните минути домакините отбелязаха две попадения. Агим Ибраими откри резултата от много спорна дузпа, а Александър Трайковски удвои след груба грешка в българската защита.

По този начин двата отбора нарушиха традицията двубоите помежду им винаги да завършват при резултат 1:0. Досега македонците имаха един минимален успех през 1998 г., а българите имаха два - през 2001 и 2006 г.

Поражението беше едва трето в тринадесет срещи за националите под ръководството на Любослав Пенев, като предишните две отново бяха в приятелски мачове - 0:2 срещу Турция и 0:1 срещу Украйна през 2012 г.

Двубоят с Македония беше последната проверка за националите преди ключовите срещи срещу Италия (6 септември), Малта (10 септември), Армения (11 октомври) и Чехия (15 октомври) в квалификациите за световното първенство.

Българският отбор направи доста притеснителни грешки в защита и показа липса на синхрон в централната част на отбраната. В повечето случаи македонските играчи се бавеха с подаванията и нападателите изпадаха много често в засада.

Именно пасовете от дълбочина обаче доведоха до двете попадения в заключителните минути. За разлика от повечето срещи в квалификациите българската защита играеше близо до централната линия, което доведе до разкъсване в доста ситуации.

Любослав Пенев направи няколко промени в стартовия състав спрямо световните квалификации. Като титуляри започнаха вратарят Владислав Стоянов, Петър Занев и Тодор Неделев, а на пейката останаха Николай Михайлов, Илия Миланов и Георги Миланов.

Двубоят започна с опасна ситуация пред българската врата. В 3-ата минута Иван Тричковски пусна хубав пас към Адис Яхович, който отправи силен изстрел, но Стоянов показа добър рефлекс и изби в ъглов удар.

В следващите минути българите поеха контрол над играта и задържаха повече топката, но правеха доста грешки в подаванията и не създадоха сериозни опасности пред македонския вратар Томе Пачовски.

В 28-ата минута гостите все пак показаха хубава игра на скорост, като с технично подаване Ивелин Попов изведе Александър Тонев сам срещу Пачовски. Новото попълнение на "Астън вила" обаче заложи на силата и македонският вратар спаси.

В последната минута на първата част българите отново направиха хубава атака, като Владимир Гаджев пробва технично прехвърлящо подаване към Попов, но Пачовски излезе навреме и успя да избие топката.

След почивката ситуацията на терена не се промени, а темпото продължи да бъде доста ниско. В 56-ата минута се стигна до най-опасната ситуация пред българската врата, след като Горан Пандев излезе сам срещу Николай Михайлов, но се забави и вратарят на "Верона" го блокира.

Минута по-късно българите имаха добра възможност след центриране на Занев, но Венцислав Христов и Неделев се разминаха. Това обаче беше единствената реална опасност пред Пачовски за цялото второ полувреме.

Постепенно темпото на игра спадна още повече и изглеждаше, че срещата ще завърши при нулево равенство. В 82-ата минута обаче главният съдия Миленко Вукадинович отсъди дузпа за несъществуващо нарушение на Йордан Христов срещу Стефан Ристовски.

Ибраими реализира спокойно наказателния удар и откри резултата. Три минути по-късно Даниел Мойсов хвана неподготвена българската защита с далечно подаване и Трайковски удвои, останал сам срещу Михайлов.