Пиронкова напусна рано US Open и е пред изпадане от топ 100

Пиронкова по всяка вероятност ще остане извън първите сто в света

Цветана Пиронкова претърпя загуба от Алисън Риске с 3:6, 3:6 още на старта на US Open, а отпадането може да й коства мястото сред първите 100 в световната ранглиста.

Пловдивчанката дължи 280 от нейните 954 точки в подреждането на УТА на достигането си до осминафиналите в Ню Йорк през миналата година, а към момента нейният актив без тях би й отредил едва 98-а позиция.

Елиминирането на Пиронкова остави България без представител на US Open, след като часове по-рано Григор Димитров също бе изхвърлен от надпреварата. Той бе победен от 95-ия в света Жоао Соуза от Португалия с 6:3, 3:6, 4:6, 7:5, 2:6.

Риске имаше нужда от едва 62 минути, за да откаже Пиронкова от място във втория кръг на последния за годината турнир от Големия шлем.

Българката допусна пробив още в третия гейм, но се възползва от двойните грешки на своята съперничка и успя да го върне. Американката продължи серията и още веднъж спечели подаването на Пиронкова. Този път тя го затвърди за 4:2, след което вкара трети пробив и поведе в мача с 6:3.

Вторият сет започна много по-добре за пловдивчанката и тя на свой ред взе сервиса на Риске. Тенисистката обаче не съумя да задържи аванса си и допусна четвърти пробив. Подаването на Пиронкова се пропука за пореден път в шестия гейм, след който вече изоставаше с 2:4.

Размяната на пробиви продължи и българката намери начин да го върне, въпреки че пропусна първите си три възможности при аванс 40:0. Последва маратонски гейм, в който Пиронкова отрази цели пет брейкбола, но се предаде при шестия. Риске поведе с 5:3 и в следващия гейм защити сервиса си, за да се класира за втория кръг в Ню Йорк.

Пловдивчанката ще има триседмична почивка, преди да се включи в турнира в Токио на 22 септември.