Българските баскетболисти измъкнаха победа срещу Естония, но с малка разлика

Братята Калоян и деян Иванови бяха най-резултатни за България, като отбелязаха съответно 15 и 12 точки

© Красимир Юскеселиев

Българският национален отбор по баскетбол победи с 58:55 Естония в първия мач от финала на предквалификациите за Евро 2015. Воденият от Константин Папазов състав изоставаше сериозно преди почивката, но през второто полувреме натрупа голяма преднина, която изпусна.

Първата четвърт беше напълно равностойна и след нея България водеше с 16:15. Във втората обаче естонците набраха скорост и се възползваха от грешките в защита на съперника си. Те направиха серия от седем безответни точки, за да поведат с 35:26 минута преди почивката. Българите реагираха и успяха да стопят изоставането си до 31:35.

Те се завърнаха гръмко на игрището в зала "Универсиада" след паузата и продължиха серията си с още 13 точки за 44:35. Домакините опазиха коша си цели 6:15 минути преди съперникът да вкара първите си точки за частта, която завърши при 50:41.

Мачът се насочи към поредната промяна в развоя си. Въпреки че стигна до победата, в последната четвърт България загуби голяма част от преднината си.

В един момент естонците дори изравниха при 53:53. С доста усилия играчите, водени от Папазов, стигнаха до победата.

Калоян Иванов отбеляза 15 точки, а брат му Деян Иванов добави 12 за победата. В състава на Естония най-резултатен с 11 точки стана Райн Вайдеман.

Реваншът е в неделя в Естония. Крайният победител ще се класира за европейското в Украйна през 2015 г.