Хърватия и Литва допълниха полуфиналите на Евробаскет

Хърватинът Дарио Сирич (вляво) се бори за топката с Ихор Зайцев от Украйна<br />

Хърватинът Дарио Сирич (вляво) се бори за топката с Ихор Зайцев от Украйна

Хърватия и Литва се класираха за полуфиналите на европейското първенство по баскетбол и в петък ще спорят помежду си за място в решителния сблъсък за титлата.

Балканският отбор елиминира Украйна с 84:72 и за първи път от 18 години ще играе на полуфинал. Съставът се възползва умело от мощната подкрепа на своите привърженици в залата в Любляна и превъзхождаше своя съперник почти през целия мач.

Хърватите допуснаха изоставане в началото от 5:12 след безответна серия от 7 точки за Украйна, но изравниха и първата четвърт завърши при 22:22. Вторите десет минути преминаха изцяло под диктата на играчите на Ясмин Репеша и те се оттеглиха на почивката с аванс от 51:35.

След нея отборът постигна най-голяма разлика от 19 точки, но украинците се активизираха и съкратиха пасива си до 61:70. Хърватия обаче не допусна обрат и с отличната игра на Крунослав Симон записаха успех с 84:12. Именно той беше най-резултатен в двубоя с 23 точки.

Литва също намери своето място на полуфинал с победа над Италия с 81:77. В началото литовските баскетболисти бяха почти безгрешни в защита и атака, което им позволи да дръпнат с 22:15. Във втората четвърт двата отбора си размениха по няколко силни минути, а италианците успяха да намалят изоставането си до 39:40.

След почивката те стигнаха и до пълен обрат, който обаче се задържа само в рамките на едва една противникова атака. Баскетболистите на "скуадра адзура" не се отпуснаха и продължиха да преследват своя съперник в резултата до 56:57 в края на третата четвърт. В решителната част Литва опази коша си за повече от пет минути и това се оказа достатъчно да се поздравят с успеха при 81:77.

Отбелязаните 22 точки от Марко Белинели така и не стигнаха на италианците да продължат в следващата фаза. В другия петъчен полуфинал ще се противопоставят отборите на Испания и Франция.

Домакинът на първенството Словения пък победи Сърбия с 92:74 и ще спори за петото място в крайното класиране. Успехът осигури на отбора класиране за световното първенство в Испания догодина.