Литва е първият финалист на Евробаскет

Робертас Явтокас вкарва пореден кош в полза на Литва<br />

Робертас Явтокас вкарва пореден кош в полза на Литва

Литва победи Хърватия със 77:62 и стана първият финалист на европейското първенство по баскетбол.

Съставът на Йонас Казлаускас взе ключов аванс през втората половина на мача и за първи път от 10 години ще спори за континенталната титла.

Тимът ще научи своя противник от двубоя между шампиона Испания и неговият подгласник Франция.

Първата част на срещата беше равностойна, въпреки че литовците на моменти увеличаваха преднината си до 9 точки след силната игра на Линас Клейза.

Хърватите обаче успяваха да наваксат и след изиграването на първите 20 минути изоставаха само с 37:40.

След почивката Литва наложи пълна доминация на игрището с отлично представяне в защита и безпощадна серия от 18:3, която доведе до аванс от 58:40. Това беше и ключовият момент в срещата, а след третата четвърт резултатът вече беше 61:45.

В заключителните десет минути хърватите така и не успяха да се отърсят от проблемите си в нападение и това само допълнително ги изнерви. В крайна сметка те загубиха с 62:77 и след първия си полуфинал от 18 години отново ще се борят за бронзов медал.

Най-резултатен в двубоя беше Йонас Мачулис от състава на победителите с 23 точки, а неговият съотборник Клейза добави още 22 точки и 11 борби. За Хърватия Боян Богданович реализира 15 точки.

Балтийците се класират за пет път на европейски финал и ще се преследват спечелването на четвърта титла.