Сърбия взе последната европейска квота за световното по баскетбол

Сърбия победи Италия в двубоя за седмото място на Евробаскет

Сръбските баскетболисти записаха успешен край на неуспешното европейско първенство в Словения. Трикратните шампиони от 1995, 1997 и 2001 г. победиха Италия със 76:63 и заеха седмата позиция в крайното класиране.

По този начин сърбите спечелиха последната европейска квота за световното първенство в Испания през 2014 г. Те се присъединиха към домакините, Украйна, Словения, Хърватия и Франция и Литва, които в неделя ще определят новия европейски шампион.

"Сърбия показа, че има голямо бъдеще. Не забравяйте, че в хода на турнира победихме финалистите Литва и Франция. Това отново показа нещо, което всички знаят - Сърбия е баскетболна страна", заяви старши треньорът Душан Ивкович, който все още не е сигурен дали ще остане на поста.

Неговият отбор не даде никакви шансове на Италия и стигна до успеха много лесно. Сръбските баскетболисти изигра страхотна първа четвърт, която спечелиха с 27:11, след което спокойно поддържаха преднината си.

"Беше много важно да се класираме за световното първенство. Надявам се, че този млад отбор ще остане заедно много дълги години. Надявам се също, че нашият треньор ще остане с нас дълго време. Имаме светло бъдеще", заяви Неманя Недович, който завърши с 12 точки.

Най-резултатен за сърбите беше Ненад Кръстич със 17 точки, Неманя Биелица се отличи с "дабъл-дабъл" - 12 точки и 10 борби, а Стефан Маркович също завърши с 12 точки. За Италия Луиджи Датоме вкара 19 точки.

Домакините от Словения пък затвърдиха доброто си представяне, след като победиха Украйна с 69:63 и завършиха на пето място в крайното класиране. Утре предстои финалът между Франция и Литва, както и двубоят за бронзовите медали между Испания и Хърватия.