България завърши квалификациите на четвърто място след загуба от Чехия

България завърши квалификациите с първо домакинско поражение

© Красимир Юскеселиев

Българският национален отбор завърши световните квалификации със загуба от Чехия с 0:1 и за пети пореден път ще пропусне голямо първенство. Футболистите на Любослав Пенев допуснаха първо домакинско поражение и завършват на четвърто място в крайното класиране в група В.

Националите започнаха мача с минимални шансове за класиране на бараж, което минаваше през победа с три гола разлика срещу чехите и надежда за благоприятни резултати в група Е или на немислима въртележка в група D.

Нито едно от тези неща не се получи. В група Е Исландия взе необходимата точка при гостуването на Норвегия (1:1), за да завърши на второ място след Швейцария и да се класира за бараж. В група D Холандия, Румъния и Унгария взеха победи с по 2:0 срещу Турция, Естония и Андора и заеха първите три места.

Над 30 000 зрители подкрепяха български футболисти на Националния стадион "Васил Левски", но това не помогна на отбора. Българите изиграха слаб мач, в който бяха категорично надиграни и закономерно загубиха.

Любослав Пенев заложи на офанзивна схема с единствен опорен полузащитник Владимир Гаджев и с Емил Гъргоров, Ивелин Попов, Георги Миланов, Станислав Манолев, Венцислав Христов в предни позиции.

В началните минути българите владееха по-продължително топката, но не успяваха да затруднят сериозно Петер Чех. В същото време чехите бяха много опасни на контраатаки и създадоха няколко страхотни възможности пред Владислав Стоянов.

Фотогалерия: Загубата на България от Чехия в София >

В 14-ата минута Либор Козак излезе сам срещу българския вратар след несполучлив опит на българската защита за изкуствена засада, но нападателят на "Астън вила" стреля силно над вратата.

В 28-ата минута българската отбрана отново се пропука. Петер Ирашек излезе сам срещу Стоянов след грешка на Илия Миланов и Иван Иванов. Чешкият футболист обаче се забави и стреля право във вратаря на "Лудогорец".

Българите продължиха да бъдат много безидейни в предни позиции и не успяваха да намерят път към вратата на Чех. В 45-ата минута чехите отново бяха много близо до гол, но след центриране на Ирашек и удар с глава на Козак топката срещна гредата.

На почивката Димитър Рангелов замени Георги Миланов. Именно нападателят на "Люцерн" създаде първата опасност пред Чех. Той отправи страхотен фалцов удар с левия крак, но чешкия вратар изби в корнер. От последвалия ъглов удар Илия Миланов стреля с глава, но топката премина на сантиметри от гредата.

Само две минути по-късно Чехия откри резултата. Борек Докал получи празно пространство в половината на българите и стреля от около 27 метра. Стоянов не се намеси убедително и позволи топката да влезе в долния му десен ъгъл.

В 56-ата минута Пенев предприе втора смяна и пусна в игра Маркиньос вместо Емил Гъргоров. В 65-ата минута Ивелин Попов отправи далечен удар, но Чех изби в ъглов удар. Малко по-късно и Гаджев пробва удар от дистанция, но чешкият вратар отново беше на мястото си.

Българите рядко затрудняваха вратаря Петер Чех

В 76-ата минута Петър Занев получи втори жълт картон и България трябваше да доиграе пореден мач в намален състав. Националите завършиха с общо пет червени картона в квалификациите, като заемат първо място по този показател.

До края на срещата българите не успяха да стигнат до изравнителен гол и да предотвратят първата си домакинска загуба в квалификациите за Бразилия 2014.

България завършва на четвърто място в крайното класиране на група В с 13 точки, колкото има петият Армения. Арменците завършиха 2:2 при гостуването на Италия, след като два пъти повеждаха в резултата.

Заради по-лошите показатели в преките двубои те завършват пети. Италия печели групата с 22 точки. Дания победи Малта с 6:0 и завършва на второ място с 16 точки, но остава най-слабият втори отбор и пропуска баражите. Чехия завършва на трета позиция с 15 точки.