Фетел донесе седми пореден полпозишън за "Ред бул"

Фетел, Уебър и Грожам ще стартират от първите три позиции

Пилотите на "Ред бул" Себастиан Фетел и Марк Уебър ще стартират от първите две позиции в Гран при на САЩ. Германецът спечели квалификацията на пистата в Остин, а австралиецът зае второто място, за да затвърди доминацията на австрийския тим.

Полпозишънът в САЩ е седми пореден за "Ред бул". Последният пилот, който стартира пред световните шампиони, беше Люис Хамилтън, който спечели четири поредни квалификации преди лятната пауза. Оттогава обаче никой не може да се доближи до темпото на "Ред бул".

В Остин Фетел завъртя най-бързата обиколка за 1:36.338 мин. и за 44-и път в своята кариера ще потегли от първа позиция. Четирикратният световен шампион изпревари Уебър в последната секунда от квалификацията.

Фетел, който предсрочно си гарантира титлата, ще изравни две исторически постижения до края на сезона, ако спечели стартовете в САЩ и Бразилия - за най-много поредни победи на Алберто Аскари (9) и за най-много победи в рамките на един сезон на Михаел Шумахер (13).

Уебър остана на второто място с време 1:36.441 мин. и едва три хилядни от секундата изоставане зад Фетел. Австралиецът ще кара в своето предпоследно състезания във Формула 1, след като обяви оттеглянето си след края на сезона.

Поредното си добро представяне в квалификациите направи пилотът на "Лотус" Ромен Грожан, който ще стартира от трета позиция. Нико Хюлкенберг даде четвърто време, а "Заубер" за първи път вкара двама пилоти в топ 10, след като Естебан Гутиерес завърши десети.

От трета редица ще потеглят бившите световни шампиони Люис Хамилтън с "Мерцедес" и Фернандо Алонсо с "Ферари". Зад тях ще стартират Серхио Перес с "Макларън" и Хейки Ковалайнен, който замени Кими Райконен в "Лотус" за последните два старта.

Пилотът на "Уилямс" Валтери Ботас, който беше най-бърз в Q1, ще потегли от девета позиция.