Вавринка победи контузения Надал и спечели първа титла от Големия шлем

28-годишният тенисист от Лозана стигна до първия си голям трофей при 36-ото си участие в Големия шлем

Избори 2022

Швейцарецът Станислас Вавринка спечели първата си титла от Големия шлем, след като победи световния номер 1 Рафаел Надал с 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 във финала на Australian Open.

28-годишният тенисист от Лозана стигна до първия си голям трофей при 36-ото си участие в турнирите от Големия шлем, а от понеделник ще се изкачи до рекордното в кариерата си трето място в световната ранглиста.

Финалният двубой в Мелбърн продължи само 2.11 часа и не предложи очакваното зрелище, след като Надал получи контузия в гърба още в началото на втория сет.

Въпреки болките и неспособността да играе пълноценно испанецът продължи участието си и дори успя да спечели третия сет. Това обаче се дължеше основно на грешките на Вавринка, който загуби концентрация, след като поведе с 2:0 сета.

Все пак в четвъртия сет той отново заигра уверено, намали непредизвиканите грешки, върна си стабилността в началния удар и успя да спечели титлата при първото си участие във финал на турнир от Големия шлем.

Вавринка спечели шести трофей в своята кариера, а в хода на турнира записа страхотни победи срещу Алехандро Фала, Томи Робредо, Новак Джокович, Томаш Бердих и Рафаел Надал.

Швейцарецът стана първият тенисист от 20 години насам, който печели титла от Големия шлем, след като в рамките на турнира е победил първия и втория в световната ранглиста.

Надал не успя да спечели втора титла в третия си финал в Мелбърн. Той допусна шеста загуба в 19-ия си финал в турнирите от Големия шлем. Испанецът остава с 13 трофея и не успя да се изравни с Пийт Сампрас на второто място във вечната класация.

Въпреки загубата 27-годишният Надал отново показа, че е изключителен боец и спорстмен. Той преглътна болките, за да остане докрай на корта и да не омаловажи заслужения успех на Вавринка.

Вавринка ще се изкачи до рекордното в кариерата си трето място в световната ранглиста

Двубоят започна изключително силно за Вавринка. Той сервираше отлично и пласираше мощни удари в дъното на корта, с които не даваше никакви шансове на Надал да печели обичайните си точки от губеща позиция в разиграването.

Швейцарският тенисист реализира ранен пробив, който затвърди, за да поведе с 4:1. Той дори имаше точка за втори пореден пробив в шестия гейм, но Надал успя да измъкне подаването си и да се задържи в сета.

При 5:3 Вавринка получи възможност да сервира за спечелването на първата част. В този момент първият му начален удар изчезна и Надал стигна до три поредни точки за връщането на пробива. Швейцрецът обаче отговори с пет поредни перфектни сервиса и взе първия сет за 37 минути.

В тази първа част Вавринка спечели 100% от точките при вкаран първи сервис, записа два пъти повече печеливши удари - 12 срещу 6, и въпреки че беше по-агресивният играч допусна само осем непредизвикани грешки срещу седем на съперника.

Надал получи контузия в началото на втория сет, но показа, че е голям боец и остана докрай на корта

28-годишният швейцарец продължи ударно и в началото на втората част. С няколко страхотни уинъра той реализира пробив на нула още в първия гейм и успя да го затвърди с убедителен сервис гейм за 2:0.

В третия гейм Надал получи контузия при 40:30 в своя полза. Той се хвана за кръста и с гримасите си показваше, че изпитва много сериозни болки. Испанецът спечели подаването си, а след това се прибра в съблекалнята за медицински таймаут.

В този момент се стигна до сериозно напрежение между Варинка и съдията на стола. Швейцарецът искаше обяснение каква е причината за таймаута, а реферът обясняваше, че не е длъжен да дава такова, след като играчът не е на корта.

След като играта беше подновена, Надал изглеждаше абсолютно неспособен да продължи. Той изобщо не се движеше по корта и на практика не можеше да сервира, като просто вкарваше началния си удар в корта със скорост около 110-120 км/ч. Показателен беше фактът, че испанецът спря да изпълнява своя ритуал преди сервис.

Логично Вавринка довърши започнатото в този сет, като до края му даде едва един гейм на световния номер 1. В този момент повечето зрители очакваха Надал да се откаже, но след консултация с физиотерапевта той продължи.

Ситуацията определено разконцентрира и изнерви Вавринка, който в третия сет не приличаше на себе си. Вместо да движи Надал по двете странични линии края на корта, той пращаше топката в центъра и по този начин позволи на съперника да вземе контрол върху играта.

Надал стоеше малко по-добре на корта, но отново не можеше да сервира пълноценно и да се движи добре. Все пак той се възползва от спада в играта на Вавринка и успя да спечели третия сет с един пробив още във втория гейм.

Швейцарецът обаче си върна самообладанието и в четвъртия сет отново пое контрола върху мача. След няколко равностойни гейма той реализира пробив и поведе с 4:2.

Надал върна пробива благодарение на поредица непредизвикани грешки на съперника, но още в следващия гейм Вавринка отново спечели подаването на световния номер 1, за да стигне до шанс да сервира за спечелването на мача.

Швейцарецът не допусна никакви колебания и с четири безответни точки стигна до първата си титла от Големия шлем. Той постигна първа победа срещу Надал, срещу когото беше допуснал 12 загуби без спечелен сет.

Ваврника постигна първа победа срещу Надал след 12 поредни загуби без спечелен сет