България започна със загуба участието си във "Фед къп"

Изабела Шиникова допусна драматична загуба, след като два пъти повеждаше с пробив в третия сет

© БФТ

Българският отбор започна със загуба участието си в тазгодишното издание на "Фед къп", след като Изабелла Шиникова допусна драматичен обрат срещу втората ракета на Португалия Мариа Жоао Кьолер.

22-годишната  софиянка, която заема 365-ото място в световната ранглиста, отстъпи с 6:3, 1:6, 4:6 пред 21-годишната Кьолер, която е 204-ата в класацията на WTA.

Шиникова започна силно срещата и направи два пробива повече от съперничката си, за да спечели първия сет.

Във втората част обаче Кьолер не остави никакви шансове на българката, като взе първите пет гейма и дори сервираше за сет на нула. Португалката допусна пробив, но веднага след това за четвърти път взе подаването на съперничката си и затвори втората част.

Третият се беше най-оспорван и драматичен. Шиникова два пъти успяваше да поведе с пробив в началото, но веднага допускаше връщането му.

В осмия гейм Кьолер на свой ред поведе с пробив, което и осигури възможност да сервира за победата при 5:3. Шиникова успя да го върне, но след това за пореден път изгуби подаването си и това сложи край на мача след два часа игра.

Във втория мач за деня най-предно класираната българка при отсъствието на Цветана Пиронкова - Елица Костова, която е 242-а в ранглистата, ще се изправи срещу 125-ата в света Мишел Ларшер де Брито.

В сряда предстои срещата на двойки, а в четвъртък са останалите два двубоя на сингъл. За крайна победа са необходими три успеха в петте срещи.

Двубоят между България и Беларус е от група D в Първа група на евро-африканската зона, в която са още Беларус и Турция. Двубоите се провеждат в Будапеща на твърди кортове в зала.

Победителите в четирите предварителни групи ще продължат напред, за да определят двата отбора, които ще участват в плейофите за класиране във Втора световна група. Завършилите на последните места ще трябва да се борят за оставане във Втора група на евро-африканската зона.