България загуби от Поругалия за "Фед къп" след втори драматичен обрат

Елица Костова пропиля пробив аванс в третия сет и загуби мача в тайбрек

© БФТ

Българските тениситки допуснаха второ драматично поражение срещу Португалия и загубиха първия си сблъсък за "Фед къп".

Във втория мач на сингъл Елица Костова загуби от Мишел Ларшер де Брито с 6:4, 2:6, 6:7 (3), а по-рано днес Изабелла Шиникова отстъпи пред Мария Жоао Кьолер с 6:3, 1:6, 4:6, което обезсмисли срещата на двойки.

България се нуждаеше от задължителен успех на Костова, за да запази шансове за крайна победа. 22-годишната софиянка, която заема 242-ото място в световната ранглиста, беше близо до успеха, след като поведе с пробив в началото на решителния трети сет.

Намиращата се 117 позиции по-напред в класацията на WTA Брито обаче успя да го върне, за да изравни при 4:4, а след това поведе с 5:4.

В десетия гейм Костова успя да спаси два мачбола и да вкара мача в тайбрек. В него обаче португалката взе шест от първите осем точки и при четвъртия си мачбол стигна до победата, с което донесе крайния успех на своя отбор.

Двубоят между България и Португалия е от група D в Първа група на евро-африканската зона, в която са още Беларус и Турция. Двубоите се провеждат в Будапеща на твърди кортове в зала.

В сряда българските тенисистки почиват, а в четвъртък се изправят срещу Турция.

Победителите в четирите предварителни групи ще продължат напред, за да определят двата отбора, които ще участват в плейофите за класиране във Втора световна група. Завършилите на последните места ще трябва да се борят за оставане във Втора група на евро-африканската зона.

Българските тенисистки бяха подкрепяни от свои сънародници, които учат и работят в Будапеща