България допусна трета поредна загуба във "Фед къп"

Борислава Ботушарова загуби с 1:6, 3:6 от Александра Саснович

© БФТ

Българските тенисистки допуснаха трета поредна загуба в груповата фаза на "Фед къп". След пораженията срещу Португалия и Турция националките отстъпиха и срещу фаворита Беларус.

На кортовете в Бъдапеща дебютантката Борислава Ботушарова загуби с 1:6, 3:6 от Александра Саснович в мача между вторите ракети, а в сблъсъка между първите Виктория Томова загуби с 3:6, 4:6 от Олга Говорцова.

Българките завършват на последното четвърто място в група D и ще играят бараж за оставане в Първа група на евро-африканската зона срещу Люксембург.

В първия си мач за България 19-годишната Ботушарова започна лошо и загуби първите четири гейма срещу 151-ата в ранглистата Саснович. Тя успя да прекъсне серията на съперничката за 1:4, но в седмия гейм допусна трети пробив, което сложи край на първия сет.

Във втория сет Ботушарова, която е 469-а в ранглистата, заигра по-уверено, направи ранен пробив и поведе с 3:1. Саснович обаче успя да обърне резултата и не даде нито гейм на българката до края на мача.

Виктория Томова загуби с 3:6, 4:6 от Олга Говорцова.

© БФТ

В двубоя между първите ракети 405-ата в ранглистата Томова започна силно и поведе с пробив срещи опитната Говорцова. Тенисистката от Беларус бързо изравни за 2:2, но 19-годишната софиянка си върна предимството с нов пробив.

Последва обаче серия от четири поредни гейма в полза на Говорцова и тя спечели първия сет.

Втората част започна с пробив на тенисистката от Беларус. Томова успя да го върне, но след това още два пъти загуби своето подаване, което сложи край на мача.

"Доволна съм от начина, по който играх. Не усещах напрежение и мисля, че се представих добре. Съжалявам, че не взех поне сет на Говорцова", заяви Томова след срещата с 98-ата в световната ранглиста.

Беларус спечели първата позиция в групата с три победи в три мача и продължава в следващата фаза. Турция и Португалия запазват своите места в Първа група на евро-африканската зона.