Бьорндален тръгна със седма титла в Сочи, Анев е 49-и

Великият Бьорндален показа класата си

Легендарният биатлонист Оле Ейнар Бьорндален изравни рекорда за най-много медали от зимни олимпийски игри със спечелването на титлата в спринта на 10 км в Сочи.

40-годишният норвежец навакса грешка в стрелбата с феноменална финална обиколка и заслужи седмия си олимпийски златен медал. Това е рекордно 12-о отличие за него.

Бьорндален триумфира в спринта от Нагано 1998 и Солт лейк сити 2002, където спечели и стартовете на 20 км и преследването на 12.5 км. От американския град той си тръгна и с два златни медала в щафетните състезания, като има още четири сребърни и едно бронзово отличие от пет участия на олимпийски игри.

На върха остава друг норвежец - легендата в ски бягането Бьорн Дели, който също има 12 качвания на олимпийския подиум, но осем титли и четири сребърни отличия.

В Сочи Бьорндален финишира за 24:33,5 минути и отмъкна титлата от австриеца Доминик Ландертингер само с 1,3 секунди, въпреки че направи 150 допълнителни метра заради пропуска си при втората стрелба в положение легнал.

Трети на подиума се качи чехът Ярослав Соукуп, завършил на 5,7 секунди зад победителя. Само 15 от стартиралите 87 състезатели свалиха всички 10 мишени, но българските състезатели не бяха сред тях.

Те се представиха разочароващо на огневия рубеж, където загубиха най-много и останаха извън първите 40 в надпреварата.

Красимир Анев се движеше добре, но направи три пропуска в първата стрелба и остана едва 49-и в крайното класиране. Той премина финала с пасив от 1:54,5 минути зад победителя.

Владимир Илиев завърши 60-и и зае последното място, което дава право на участие в преследването. Той допусна по две грешки във всяка от стрелбите си, оставили го на 2:22,4 минути зад Бьорндален.

Другите двама български представители Михаил Клечеров и Иван Златев заеха съответно 70-а и 76-а позиция.

Стартът в преследването е насрочен за понеделник от 17.00 часа българско време.