Норвегия спечели титлата в смесената щафета в биатлона, Бьорндален с рекорд

Легендата Оле Ейнар Бьорндален спечели осмия си златен медал от общо 13 олимпийски отличия

Норвегия стана първият шампион в смесената щафета в биатлона на олимпийски игри. Скандинавците постигнаха убедителна победа, като изпревариха Чехия и Италия.

Легендата Оле Ейнар Бьорндален направи много силно състезание и стана най-успешният спортист в историята на зимните олимпийски игри. Той спечели осмия си златен медал от общо 13 отличия.

Норвежците завършиха за 1.09:17 часа и спечелиха третото си злато в биатлона в Сочи. Чехите (+ 32,6 сек.) и италианците (+ 58,2 сек.) също се представиха на високо ниво и заслужено се качиха на почетната стълбичка.

Единствените колебания за норвежците бяха на първия пост, където Тора Бергер направи две грешки във втората си стрелба. Тя използва два допълнителни патрона и без да върти наказателни обиколки, продължи към предаването на щафетата към Тирил Екхоф.

23-годишната състезателка влезе в надпреварата на второто място, но след безгрешна стрелба излезе първа. В последните метри тя отстъпи водачеството.

Радостта на победителите, след като Емил Свендсен минава финала

Скоро след старта си Бьорндален изведе отбора начело и заедно с Емил Свендсен не изпуснаха първото място. И двамата не допуснаха никакви грешки и с добро темпо стигнаха до втори златни медали в Сочи.

Бьорндален спечели олимпийската титла в спринта на 10 километра. Свендсен триумфира в масовия старт.

40-годишният Бьорндален започна похода си към медалите в Нагано 1998. От тогава той печели поне по две отличия от всички олимпийски игри. Норвежецът има и 19 световни титли.