С човек повече "Лудогорец" загуби тежко от "Валенсия" в Лига Европа

"Валенсия" показа максимална ефективност и на практика си гарантира класиране в следващата фаза

Лудогорец" загуби с 0:3 от "Валенсия" в първи мач от осминафиналите на Лига Европа. Пред 42 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски" българският шампион допусна първо поражение от началото на втория по сила европейски клубен турнир.

Испанският отбор показа максимална ефективност в атака и стабилна игра в защита, а Антонио Бараган, Федерико Картабиа и Филип Сендерос обезсмислиха реванша на "Местая" през следващата седмица.

Двубоят можеше да се развие по коренно различен начин, когато главният съдия Клеман Тюрпа отсъди дузпа за "Лудогорец" и показа директен червен картон на Сейду Кейта в 23-ата минута. Роман Безяк обаче пропусна наказателния удар и не успя да изравни резултата.

Въпреки че остана в намален състав "Валенсия" отбеляза още две попадения и постигна резултат, който на практика гарантира класиране за четвъртфиналите.

"Лудогорец" имаше няколко възможности за гол през първото полувреме, а веднъж и гредата попречи на домакините. През втората част обаче те не успяха да затруднят сериозно гостите и не успяха да стигнат поне до едно попадение.

"Валенсия" взе два гола аванс срещу "Лудогорец" още през първото полувреме

Старши треньорът на българския шампион Стойчо Стоев избра да започне мача с Владислав Стоянов на вратата, Жуниор Кайсара, Александър Барт, Теро Мантула и Йордан Минев в защита, Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо в средата на терена и Върджил Мисиджан, Михаил Александров и Марселиньо зад централния нападател Роман Безяк.

"Валенсия", който заема девето място в Примера дивисион, започва в състав Диего Алвес, Жоао Перейра, Филип Сендерос, Жереми Матийо, Хуан Бернат, Хави Фуего, Сейду Кейта, Антонио Бараган, Едуардо Варгас, Феде Картабиа и Пако Алкасер. Пако Алкасер. Треньорът на испанците Хуан Антонио Пици остави на пейката двата от основните си играчи - Жонас и Софиан Фегули.

Гостите от Валенсия започнаха по-добре срещата и с продължително владеене на топката се задържаха в половината на "Лудогорец".

В рамките на няколко секунди испанците изпълниха две статични положения. При първото Сендерос стреля опасно с глава, но топката излезе в аут. При второто обаче Бараган се възползва от лошо изчистена топка и с хубав диагонален удар по земя откри резултата в 5-ата минута.

След гола българите изнесоха играта в предни позиции и минута по-късно създадоха опасност пред Алвес. Александров проби в наказателното поле от десния фланг и опита да върне назад, но не успя да намери свой съотборник.

Няколко пъти играчите на "Лудогорец" опитаха да затруднят защитата на "Валенсия" с центрирания от крилата, но те не дадоха резултат.

В 15-ата минута българският отбор отново разигра добре отдясно чрез Александров, който се измъкна зад защитата и този път опита подаване във вратарското поле, но Сендерос изчисти топката. Секунди по-късно Александров отправи първия удар към вратата на "Валенсия", но той беше слаб и неточен.

В 18-ата минута гостите можеха да отбележат втори гол. Подхлъзване на защитник позволи на Картабиа да напредне по лявото крило и да центрира във вратарското поле. Алкасер беше изпуснат от отбраната на домакините, но стреля над вратата от воле, останал сам срещу Стоянов.

В 23-ата минута главният съдия Клеман Тюрпа отсъди дузпа за "Лудогорец" и показа директен червен картон за Сейду Кейта за нарушение срещу Роман Безяк. Нарушението беше безспорно, тъй като бившият играч на "Барселона" връхлетя в гръб нападателя на "Лудогорец". Червеният картон обаче изглеждаше пресилен, тъй като в близост до словенеца беше Матийо.

Потърпевшият застана зад топката и стреля в долния десен ъгъл на Алвес, но испанският вратар спаси. "Лудогорец" пропусна втора поредна дузпа, след като Дяков пропусна в първия мач с "Лацио" в Рим.

Роман Безяк пропуска дузпа в 26-ата минута

В 31-ата минута гредата спаси "Валенсия" от изравнителен гол. Върджил Мисиджан влезе към центъра от лявото крило и отправи страхотен далечен удар по диагонала с външен фалц, но топката се отби в страничната греда.

Само две минути по-късно гостите удвоиха резултата. Те се възползваха от лошо подредената защита на домакините. С прехвърлящо подаване Алкасер намери Картабиа, който с едно докосване от въздуха насочи топката в далечния ъгъл за 2:0.

След гола "Лудогорец" започна да атакува доста по-агресивно, като най-активен беше Мисиджан. Няколко пъти той влезе добре от лявото крило към центъра, но ударите му бяха твърде неточни.

В 44-ата минута Безяк се пребори за топката и позволи на Марселиньо да напредне към наказателното поле. "Лудогорец" имаше сериозно числено предимство в тази ситуация, но вместо да подаде към свой съотборник, бразилецът реши да завърши сам. Ударът му обаче беше слаб и право в ръцете на Алвес.

В добавеното време на първата част Кайсара проби по дясното крило и центрира в наказателното поле, но сантиметри разделиха Безяк от възможност да стреля с глава.

Феде Картабиа вкарва втория гол за "Валенсия" в 33-ата минута

На почивката Стойчо Стоев извърши първата си смяна. Барт напусна терена, а на негово място се появи Георги Терзиев. "Лудогорец" започна много агресивни втората част и в рамките на първите 90 секунди създаде две опасности. При първата удар на Дяков беше блокиран от защитник, а при втората двама играчи си попречиха след хубав пробив и подаване на Мисиджан.

Въпреки това "Валенсия" вкара трети гол в 59-ата минута. След центриране от ъглов удар защитниците на "Лудогорец" позволиха на гостите три пъти да докоснат топката с глава в наказателното поле. При третото на метър от голлинията Сендерос прати топката във вратата - 3:0.

Третото попадение прекъсна устрема на "Лудогорец". В следващите минути българският отбор не успя да създаде нито едно чисто положение пред вратата на "Валенсия". Играчите в зелени фланелки опитаха няколко далечни удари, но те бяха или твърде неточни, или прекалено слаби, за да затруднят Алвес.

В 80-ата минута численото равенство на терена беше възстановено, след като Кишада удари без топка Жоао Перейра и получи директен червен картон.

Минута преди края на редовното време "Валенсия" можеше да стигне до четвърти гол, но Стоянов изби в ъглов удар на резервата Фегули. "Лудогорец" отговори с далечни изстрели на Мишел Платини и Мисиджан, но те бяха много неточни.