Спортното министерство даде необяснимо 60 хиляди лева на Екатерина Стратиева

Стратиева спечели Ladies Trophy от "Акрополис" като единствената дама в ралито

© Bulbet Rally Team Bulgaria

Министерството на младежта и спорта е отпуснало 59 763 лева за автомобилния състезател Екатерина Стратиева за участието й в Европейския рали шампионат (ERC) през настоящия сезон.

Това стана ясно от протокола от последното заседание на Управителния съвет на Българската федерация по автомобилен спорт (БФАС), който разпредели отпуснатите целево средства.

Сумата, която ще получи каращата за румънски клуб Стратиева, е за изпълнението на Международен спортен календар и подготовка. Тя е по програмата на министерството за развитие на спорта за високи постижения за неолимпийските спортове за 2014 г.

Парите са отпуснати на Стратиева за второто й място в крайното класиране на дамския шампионат в ERC, където остана далеч зад основната си и единствена съперничка Моли Тейлър ("Ситроен DS3 R3T").

Стратиева вече започна новия сезон, в който премина на "Субару Импреза WRX STi". В края на март тя спечели дамския трофей от рали "Акрополис", трети кръг на ERC, където беше единствената жена на старта и стигна до финала на предпоследното 22-о място.

През миналата седмица стана ясно, че Стратиева е била подпомогната с 44 410 лева за 2013 г., когато направи пълен сезон в ERC със своя "Ситроен C2 R2". Най-доброто класиране на състезателката беше в рали "Португалия", където зае 21-о място от 28 завършили екипажа. За девет старта през целия сезон тя влезе само два пъти в първата десетка при автомобилите с един двигателен мост.

За сравнение пилотът Тодор Славов – най-успешният българин в Световния рали шампионат (WRC), получи от министерството 25 хиляди лева за третото си място в крайното класиране на шампионата за млади пилоти J-WRC през 2010 г. През миналия сезон варненецът спечели възродената Балканска рали купа, но от екипа му "Булбет рали тим" са категорични, че не е получил финансиране за това си участие от федерацията или министерството на спорта.

В четвъртък Управителния съвет на БФАС, който на 30 май се очаква да бъде сменен изцяло поради липса на доверие към него, разпредели още 82 135 лева от отпуснатите от министерството 166 198 лева по програмата за развитие на неолимпийски спортове.

Средствата са за държавен спортен календар. Всеки от петте организатора на състезания от шампионата по затворен маршрут ще получи по 3000 лева. Останалата част от сумата е разпределена към организаторите на ралитата "Твърдица" (10 000 лв.), "Шумен" (10 000), "Сливен" (32 135) и "Хеброс" (15 000).