Григор Димитров разби Вавринка и се класира за финала в "Куинс"

Григор Димитров се радва на успеха си в Лондон

Григор Димитров постигна впечатляваща победа с 6:2, 6:4 срещу шампиона от Australian Open Станислас Вавринка и се класира за финала на турнира в "Куинс".

Най-добрият български тенисист изигра безупречно и много правилно тактически мача, за да запише първи успех в третия си сблъсък със световния номер 3.

23-годишният Димитров стигна пети финал в професионалната си кариера и първи на тревни кортове. В опит да спечели четвъртата си титла той ще се изправи срещу победителя от мача между Фелисиано Лопес и Радек Щепанек.

Българинът постигна седмата си победа срещу играч от топ 10, като го направи само за 62 минути срещу тенисиста, който до този момент в турнира дори не беше допускал пробив.

Димитров демонстрира страхотно ниво на начален удар с много сила и вариативност, като спечели доста точки както от първи, така и от втори сервис. Освен това сеченият му бекхенд работеше отлично през целия мач, което се оказа ключово оръжие за успеха.

Българинът заслужи 150 точки с тази победа, като ще прибави 60 точки към актива си за световната ранглиста. Ако спечели трофея в лондонския клуб, той ще се доближи само на 130 точки от първата десетка.

Мачът между Димитров и Вавринка започна с добра игра на сервиращите и четири много бързи гейма, в които посрещащите спечелиха едва три точки.

Фотогалерия: Безупречната лекция на Григор Димитров срещу Вавринка >

В петия гейм обаче Вавринка изгуби първия си сервис, допусна и двойна грешка, а Димитров стигна до две поредни точки за пробив. Швейцарецът спаси първия с агресивна атака, което му позволи да завърши лесно воле при мрежата. При втория българинът се защити добре и контраатакува, но след това изпълни лошо воле и беше разминат при мрежата.

Стигна се до геймбол за шампиона от Australian Open, който Димитров спаси с добре свалена топка от бекхенд. В следващото разиграване българинът спечели надиграване с мощни форхенди и стигна до трети брейк пойнт, но Вавринка отново се справи. Българинът обаче стигна до четвърта точка за пробив и този път успя да я реализира след нова двойна грешка на съперника.

Световният номер 13 успя да затвърди пробива с отличен сервис гейм, в който първо пласира чудесно стоп воле, последвано от добра къса топка и ас. Вавринка отговори с точка от ретур, но Димитров затвори гейма с хубав сервис и печеливш форхенд.

Българинът продължи да играе изключително уверено и доста разнообразно, което му позволи да стигне до три поредни точки за втори пробив в седмия гейм. Вавринка спаси първата, но при втората Димитров пласира минаващ удар с бекхенд по правата и поведе с 5:2.

Осмият гейм започна с две поредни точки за швейцареца, а след това той стигна до точка за връщане на първия пробив при 40:30. Тя беше пропусната след бекхенд в аут, но двойна грешка доведе до втори шанс. Димитров отговори подобаващо с четвъртия си ас, а след това взе още две точки и спечели първия сет след 30 минути игра.

Българинът игра уверено от първото разиграване до последната точка от ас

Вавринка откри втората част с бърз сервис гейм, с който прекъсна серията от пет поредни гейма в полза на съперника. В следващия швейцарецът притисна Димитров, повеждайки с 30:15, но с няколко блестящи бекхенди българинът измъкна подаването си.

И в следващия му сервис гейм се стигна до 15:30, но този път той допусна двойна грешка и даде две точки за пробив на съперника. Първата беше спасена с хубав втори сервис, а втората - с ас. Последва уинър от форхенд и предизвикана грешка на швейцареца от форхенд след смаш, с което геймът беше спасен.

Вавринка беше загубил само три точки в първите си три подавания във втория сет, но в четвъртия допусна серия от грешки и Димитров стигна до две поредни точки за пробив. Българинът се задържа в последвалото разиграване с дълбок ретур и след това дочака нова грешка от форхенд, за да реализира пробива.

Димитров затвърди пробива с безупречен сервис гейм. Вавринка също отговори с перфектно подаване, в което дори не се стигна до разигравания. При 5:4 българинът застана на начален удар за приключване на двубоя. Той поведе с 40:0 след три отлични сервиса, след което пласира и ас, за да стигне до първия си финал на тревни кортове.