Григор Димитров спечели титлата в "Куинс" след тенис маратон срещу Лопес

Григор Димитров вече има четири титли в професионалния тенис

Българският тенисист Григор Димитров спечели четвъртата титла в кариерата си като професионалист. Хасковлията постигна обрат за 6:7 (8), 7:6 (1), 7:6 (6) срещу Фелисиано Лопес в много оспорван финал в "Куинс клъб".

Срещата продължи 2.32 часа и се превърна в най-дългия финал в историята на турнира. Освен това предложи на зрителите истинско зрелище на сервиращите. За целия мач бяха осъществени само два пробива, а общият брой на възможностите за пробив бяха едва пет. Димитров направи 27 аса срещу 13 за испанеца.

Подкрепян от приятелката си Мария Шарапова, българинът показа здрави нерви, воля и шампионски характер. Той спаси мачбол в края на втория сет, а в третия излезе от трудно положение, след като пръв допусна пробив.

Шампионската купа от "Куинс" се нарежда до тези от Стокхолм, Акапулко и Букурещ във витрината на Димитров. Дотук през сезона българинът вече има три титли на различни настилки, което са постигали едва шестима тенисисти.

С триумфа си той се доближава само на 130 точки от мечтата за влизане в челната десетка на световната ранглиста.

Мачът не предложи много вълнуващи моменти от гледна точка на драматизъм при сервис-геймовете. За целия първи сет единствен Димитров стигна до две възможности за пробив в шестия гейм, но не успя да се възползва.

В тайбрека Лопес поведе с 5:2, но българинът изравни. Последва преследване в резултата, а испанецът съумя да излезе победител.

Григор Димитров направи 27 аса във финала с Фелисиано Лопес

Вторият сет вървеше по същия начин - серия асове за двамата, убедително спечелени сервис-геймове и нито един пробив. Емоциите се появиха в 12-ия гейм при 6:5 за испанеца. Димитров беше поставен до стената, но спаси мачбол. Българинът оспори решение на единия от съдиите на линията и "ястребовото око" показа, че е бил прав. След това хасковлията излезе победител и в продължително разиграване, което завърши с воле покрай мрежата. Негов ас пък сложи точка на спора и се стигна до тайбрек.

В решителните мигове четвъртият в схемата на турнира взе шест поредни точки и спечели тайбрека със 7:1. Той пренесе отличната си игра и в третия сет, като поведе с 40:0 при свой сервис. И когато беше носен от положителните емоции, Димитров изненадващо допусна обрат и пробив.

След това мачът влезе в руслото си от първите два сета и двамата печелеха убедително сервис-геймовете си. В осмия обаче хасковлията направи пробив и изравни, а след това дойде ред за трети тайбрек.

Димитров стигна до мачбол при 6:5 точки и сервира за спечелването на титлата, но след неточно изпълнение равенството беше възстановено. Веднага след това българинът отново поведе и този път при сервис на Лопес успя да направи шампионската точка.

След срещата Димитров направи серия жестове. Той подари ракета набившия директор на турнира, който преди няколко години му връчи покана за първото му участие в "Куинс клъб". След това подари ракета и на жена в публиката.