Джокович преодоля трудния тест срещу Щепанек, Ферер отпадна рано

Джокович се наложи в атрактивна битка, продължила 3.17 часа

Водачът в основната схема Новак Джокович се класира за третия кръг на "Уимбълдън" след много трудна победа с 6:4, 6:3, 6:7 (5), 7:6 (5) срещу Радек Щепанек.

35-годишният ветеран от Чехия изигра силен мач и оказа сериозна съпротива на големия фаворит за титлата, но след 3.17 часа игра допусна десетата си поредна загуба срещу сърбина и общо единадесета в дванадесетте срещи помежду им.

Джокович достигна третия кръг в "Ол Ингланд клъб" за девети път в десетото си поредно участие. Сърбинът се намира в серия от двадесет поредни четвъртфинала в Големия шлем, а в последните четири издания на "Уимбълдън" игра два финала и два пъти отпадна в полуфиналите.

В следващия кръг шампионът от 2012 г. ще се изправи срещу французина Жил Симон, който победи холандеца Робин Хаазе със 7:6 (1), 6:4, 6:4.

Джокович и Щепанек изиграха един от най-атрактивните мачове от началото на турнира. Сърбинът реализира 54 печеливши удара, а чехът - 51. В същото време непредизвиканите грешки бяха малко - 24 срещу 27.

Всеки един от четирите сета беше изключително равностоен. В първите два обаче Джокович се възползва при два от петте си шанса за пробив, докато Щепанек пропусна своите възможности.

В третата част двамата бяха много стабилни при началния си удар и стигнаха до тайбрек, без да получат шансове за пробив. В решителния гейм Джокович поведе с 5:2 и изглеждаше, че мачът ще завърши в три сета. Щепанек обаче отговори с пет поредни точки и измъкна третата част.

Четвъртият сет се разви по сходен начин. При 5:5 Щепанек стигна до точка за пробив, която беше с цената на скрит сетбол за вкарване на мача в пети сет. Джокович обаче спаси подаването си и успя да стигне до тайбрек.

В него сърбинът отново поведе с 5:2, но чехът върна двата минипробива и изравни за 5:5. Този път обаче световният номер 2 не допусна обрат. Той стигна до първия си мачбол след грешка при мрежата на Щепанек, а в следващото разиграване пласира отличен минаващ удар, за да приключи двубоя в четири сета.

Ферер отпадна във втория кръг

В същото време Давид Ферер, който достигна четвъртфиналите през 2012 и 2013 г., отпадна още във втория кръг. Испанецът допусна изненадваща загуба със 7:6 (5), 0:6, 3:6, 2:6 срещу руснака Андрей Кузнецов, който заема 118-ото място в ранглистата.

По този начин беше сложен край на серията на Ферер от десет поредни четвъртфинала в турнирите от Големия шлем. В 46-те си мача в големите четири турнира испанецът само веднъж е губил от по-ниско класиран играч от 23-годишния Кузнецов - срещу Кей Нишикори нa US Open през 2008 г.

Кузнецов, който спечели "Уимбълдън" при юношите през 2009 г., за първи път в кариерата си достигна до третия кръг в Големия шлем. Следващият му съперник е аржентинецът Леонардо Майер, който победи Маркос Багдатис от Кипър със 7:6 (4), 4:6, 6:1, 6:4.

Печеливш от отпадането на Ферер може да се окаже Григор Димитров. Днес българинът победи австралиеца Люк Савил и в следващия кръг ще срещне Александър Долгополов. При нов успех той ще има четвърти пореден мач срещу по-ниско класиран в ранглистата съперник.

Освен Ферер още двама поставени отпаднаха днес. Михаил Южни загуби с 6:7 (1), 2:6, 7:6 (5), 3:6 от преминалия през квалификациите Джими Уанг от Тайван, а Ернестс Гулбис отстъпи с 4:6, 3:6, 6:7 (5) срещу украинеца Серхий Стаховски.