Люис Хамилтън триумфира на "Силвърстоун", Розберг отпадна

Изоставането на Хамилтън от Розберг е вече само 4 точки

Пилотът на "Мерцедес" Люис Хамилтън се върна към победите в домашната си Гран при на Великобритания и записа втория си успех на "Силвърстоун" след 2008 г.

Британецът беше подпомогнат от отпадането на неговия съотборник Нико Розберг, който имаше повреда в скоростната кутия от лидерската позиция и за първи път през сезона не завърши първи или втори.

В негово отсъствие повече от заслужено второто място на подиума зае Валтери Ботас с "Уилямс", който стартира едва 14-и и записа най-доброто класиране в кариерата си. Челната тройка допълни пилотът на "Ред бул" Даниел Рикардо, завършил за седми пореден път пред своя съотборник Себастиан Фетел.

Австралиецът и наредилият се зад него Дженсън Бътън с "Макларън" изпълниха успешно стратегия с едно спиране, а световният шампион Фетел спечели луда финална битка с Фернандо Алонсо за петото място.

Гран при на Великобритания започна с драматична катастрофа на Кими Райконен още в първата обиколка, която наложи прекъсването на състезанието за цял час. Пилотът на "Ферари" напусна пистата в пети завой, а при връщането си на нея мина през неравност, загуби контрол и се заби челно в предпазната мантинела.

Секунда по-късно той бе ударен от връхлитащите Камуи Кобаяши и Фелипе Маса, но за щастие излезе сам от разбития си автомобил и се отърва само с охлузвания по глезена и дясното коляно. Другото последствие от инцидента бе отпадането на Маса заради щети по задното окачване.

Маршалите имаха нужда от цял час за възстановяването на мантинелата, а състезанието бе подновено зад автомобил за сигурност.

Инцидентът с Кими Райконен предизвика рестарт зад автомобила за сигурност

Всичко изглеждаше отлично за Нико Розберг, който запази първата си позиция и след рестарта. Зад него Хамилтън имаше нужда само от две обиколки да изпревари болидите на "Макларън" и да се нареди втори, с което заличи грешката си от края на съботната квалификация.

Британецът започна атаката си срещу 4-секундния аванс на неговия съотборник в края на първия стинт. Той заложи на алтернативна стратегия с повече турове с медиум гумите и по-късно преминаване към твърдите. Проблемите със скоростната кутия принудиха Розберг да спре край трасето малко след първото му спиране в бокса, което откри пътя към победата пред Хамилтън.

Пилотът на "Мерцедес" имаше около 40 секунди аванс пред втория Валтери Ботас и си позволи да направи непланирано второ спиране в бокса. Въпреки него той финишира безпроблемно като победител с почти 29 секунди пред финландеца.

Петата победа на Хамилтън му позволи да съкрати преднината на Розберг във временното класиране до едва 4 точки.

Нико Розберг записа първото си отпадане през сезона

Даниел Рикардо и Дженсън Бътън заложиха на пресичащата стратегия с едно спиране и останаха далеч от оспорваната битка между Фетел и Алонсо. В продължение на няколко обиколки двамата световни шампиони създадоха най-атрактивният двубой от началото на сезона във Формула 1.

Те не отстъпваха нито сантиментър в сблъсъка помежду си, въпреки че постоянно се жалваха един от друг на своите екипи по радиото. В крайна сметка германецът успя да оползотвори голямото предимство на новите си гуми и зае петата позиция. Носителят на титлата бе подпомогнат и от 5-секундното наказание със спиране в бокса на Алонсо заради неправилно подреждане на стартовата решетка при рестарта.

Кевин Магнусен с "Макларън" не успя да се възползва от спора им и завърши на седма позиция, също с едно спиране в бокса. Първата десетка допълниха пилотът на "Форс Индия" Нико Хюлкенберг и тандемът на "Торо росо" Даниил Квят и Жан-Ерик Верн.

След първите девет кръга Розберг остава на върха със 165 точки, следван от Хамилтъм (161) и Рикардо (98). При конструкторите "Мерцедес" има актив от 326 точки, а "Ред бул" е с почти два пъти по-малко - 168. "Ферари" и "Уилямс" допълват първата четворка, съответно със 106 и 103 точки.

Следващото състезание е Гран при на Германия на пистата "Хокенхайм" и ще се проведе на 20 юли.