Волейболистките спечелиха престижната купа "Елцин" след триумф срещу Русия

Българките победиха с 3:2 домакина Русия в много оспорван двубой

Българският национален отбор по волейбол за жени постигна престижен успех, като спечели силния турнир за купата "Елцин". Съставът се наложи драматично с 3:2 (16:25, 25:20, 28:30, 25:23, 15:11) срещу домакина Русия.

Българките изиграха много силен мач и заслужено победиха световния и европейски шампион. Съставът постига първия си значим успех под ръководството на Владимир Кузюткин. Именно руският специалист изведе "сборная" до световния връх преди четири години.

По традиция в надпреварата участват някои от водещите отбори в света. Тази година състезанието се проведе за 12-и път.

Важна роля за успеха на България изигра завръщането на Ева Янева. Отборът показа силен дух, воля и добро настроение.

Емилия Николова стана най-резултатна в отбора с 24 точки, а Добриана Рабаджиева добави 19. Янева завърши с 14 точки за България. Националките имаха по-добро посрещане от съперника, а в нападение процентът успеваемост беше сходен.

В първия гейм рускините спечелиха убедително. Те имаха преднина и във втората част, когато водеха с три точки. С много силна серия в края българките направиха обрат.

Подобен беше развоят и в третата част. Накрая се стигна до равенство при 24:24, след което двата отбора започнаха да се гонят в резултата. Рускините използваха своята възможност и поведоха за втори път в мача.

Въпреки това българките продължиха да играят силно. Те започнаха уверено четвъртия гейм и натрупаха преднина, която постепенно увеличиха. В края на частта "сборная" успя да намали, но все пак България стигна до 25:23 и изравни.

В тайбрека отново Страшимира Филипова и съотборничките ѝ имаха водеща роля. Те притиснаха съперника и стигнаха до шест мачбола при 14:8. Първите три бяха пропуснати, но след това заслуженият успех дойде.

Холандия спечели с 3:0 (25:22, 25:14, 25:17) срещу Япония и спечели бронзовите медали.