"Левски" победи "Черно море" с дузпа в продължението

Защитата на "Черно море" се пропука фатално в последните секунди на мача

Левски" записа драматична втора поредна домакинска победа с гол в продължението. Сините победиха с 1:0 "Черно море" с попадение на Валери Божинов от дузпа в 94-ата минута.

Въпреки това столичани едва ли са впечатлили своите привърженици, които нямаха възможност да присъстват на срещата. За 26-кратните шампиони това беше второ поредно домакинство пред закрити врати, а след няколко седмици им предстои да изиграят и трето - срещу "Славия".

Така след седмия си мач в А група "Левски" си спечели място в първата шестица с 10 точки и отрицателна голова разлика (6:9). "Черно море" пък записа първа загуба след завръщането на старши треньора Никола Спасов и остава на предпоследното 11-о място.

"Левски" беше по-активният отбор през целия мач, но срещаше сериозен отпор от защитниците на гостите.

Старши треньорът на домакините Георги Иванов за пореден път пренебрегна по-младите играчи на сините, а единствените такива на скамейката бяха Радослав Цонев и Александър Любенов. Валери Божинов също остана резерва.

В осмата минута Симеон Райков имаше добра възможност да открие резултата за варненци, но диагоналният му удар от 13-14 метра беше доста неточен. Секунди по-късно "Левски" пропусна още по-чиста ситуация. Владимир Гаджев центрира отдясно към непокрития в наказателното поле Луис Педро, който засече с глава, но не успя да уцели вратата от 3 метра.

"Левски" имаше лек превес, но така и не успяваше да застраши сериозно вратата на Георги Китанов. "Черно море" пък не пропускаше шанс да организира контраатаки. Малко от тях обаче се развиваха и "моряците" предпочитаха да се защитават.

Най-активен за домакините беше Луис Педро, който най-много притесняваше съперниковите защитници. В 33-ата минута той успя да пробие в наказателното поле и стреля, но топката мина на половина метър от дясната греда на Китанов. В последните минути на полувремето Георги Божилов отправи мощен удар от 25 метра, но вратарят на столичани Кристиян Наумовски успя да избие.

Валери Божинов сам взе топката и реализира дузпата

Второто полувреме започна в по-високо темпо от страна и на двата отбора. "Левски" отново беше по-настоятелен, но отново се сблъскваше със солидната защита на "моряците". В 68-ата минута Гаджев, Педро и Мигел Бедоя отправиха опасни изстрели, но и след тях резултатът остана непроменен.

С напредването на времето "Левски" притискаше гостите все повече. Сините разчитаха предимно на далечни удари, които не бяха проблем за Китанов. Отново на Педро се падна едно от малките положения в мача за сините. Крилото обаче не се възползва от грешка на Сашо Александров и отново пропусна от удобна позиция.

В 86-ата минута влезлият като резерва Валери Божинов уцели греда след изпълнение на пряк свободен удар. В последната минута от продължението на мача Живко Атанасов изпусна Педро и го задържа в наказателното поле, а реферът Ивайло Стоянов отсъди дузпа за падането на холандеца.

Зад топката застана Божинов, който отбеляза първия си гол за сезона и донесе победата на отбора си.