Хамилтън се върна на победния път в Гран при на Италия

Хамилтън спечели шестата си победа в 13-ото състезание от началото на сезона

Пилотът на "Мерцедес" Люис Хамилтън спечели Гран при на Италия и се върна на победния път във Формула 1. Британецът най-после успя да надделее срещу своя съотборник Нико Розберг и записа шестата си победа за сезона.

Въпреки че направи лош старт от пол-позишън и се смъкна до четвърто място, световният шампион от 2008 г. си проправи път обратно до първата позиция и съкрати изоставането си до лидера в генералното класиране до 22 точки.

Германецът зае второто масто, а на почетната стълбичка за първи път от началото на сезона се качи Фелипе Маса. Поредното силно състезание на "Уилямс" беше затвърдено от четвъртото място на Валтери Ботас, а Даниел Рикардо отново завърши пред своя съотборник в "Ред бул" Себастиан Фетел.

Австралиецът, който единствен от началото на сезона успя да наруши хегемонията на "Мерцедес", направи отлична финална фаза на състезанието на "Монца", а след директно изпреварване срещу четирикратния световен шампион се добра до петата позиция.

"Макларън" също вкара и двамата си пилоти сред точки, след като Кевин Магнусен зае седма позиция, а Дженсън Бътън остана девети. Магнусен обаче беше класиран десети заради петсекундно наказание, което придвижи съотборника му с едно място по-напред. Серхио Перес с "Форс Индия" зае седмото място, а десетката допълни Кими Райкинен с "Ферари".

Хамилтън спечели след грешка на своя съотборник Розберг в 29-ата обиколка

Състезанието на "Монца" започна разочароващо за Хамилтън, който на старта беше изпреварен от Розберг, Магнусен и Маса. Другият пилот с много лош старт беше Ботас, който се смъкна от трета на десета позиция.

В петата обиколка Маса и Хамилтън успяха да изпреварят Магнусен. В същото време лидерът Розберг вече беше отворил близо четири секунда аванс. В десетата обиколка Хамилтън направи страхотно изпреварване срещу Маса и започна преследването на своя съотборник.

Англичанинът успя да съкрати изоставането си до около 1.5 секунди, но при спиранията в бокса не успя да изпревари германеца и трябваше да свърши своята работа на пистата. Това се случи в 29-ата обиколка, когато лидерът в шампионата допусна груба грешка на първия завой.

Един тур по-късно от състезанието отпадна четвъртият във временното класиране при пилотите Фернандо Алонсо с "Ферари".

Хамилтън бързо успя да отвори комфортен аванс пред Розберг, който достигна до 3.1 секунди при преминаването под карирания флаг.

Маса се пребори за първия си подиум като пилот на "Уилямс"

Зад двамата пилоти на "Мерцедес" Фелипе Маса спокойно измина обиколките до първия си подиум, откакто премина в "Уилямс". Бразилецът завърши на 25 секунди зад Хамилтън и с над 15 секунди аванс преди съотборника си Ботас, който си проправи път до четвъртата позиция.

Рикардо се добра до петото място след няколко отлични изпреварвания в последната фаза на състезанието, включително срещу Фетел в 47-ата обиколка. Световният шампион завърши зад своя съотборник за 11-и път в 13-ото състезание за сезона.

В класирането при пилотите Розберг събра 238 точки и води с 22 пред Хамилтън, който има две победи повече през сезона. Рикардо е трети със 166 точки, а Ботас се изкачи на четвърта позиция, след като събра 122 точки и изпревари с една Алонсо.

В класирането при конструкторите "Мерцедес" събра 454 точки след седмата си двойна победа, а "Ред бул" заема второто място с 272 точки.