Марк Маркес спечели втора поредна титла в MotoGP

Испанецът вече има четири световни титли - две в MotoGP и по една в Moto2 и 125-кубиковия клас

Пилотът на "Хонда" Марк Маркес спечели втора поредна титла в MotoGP с второто си място в Гран при на Япония, в която победител стана Хорхе Лоренсо с "Ямаха".

Маркес трябваше само да завърши пред своя съотборник Дани Педроса и Валентино Роси на пистата "Мотеги", за да запише 100-процентна успеваемост за двата си сезона в световния шампионат.

Испанецът сам усложни задачата си със смъкване до седмото място след първия завой, докато Доктора се утвърди начело, а Лоренсо бе втори.

Още до края на първата обиколка Маркес изпревари Педроса и се изкачи до пета позиция, а в следващата третина от състезанието мина пред тандема на "Дукати" Андреа Яноне и потеглилия от полпозишън Андреа Довициозо.

Роси се задържа начело до петия тур, когато бе изпреварен от Лоренсо в десния завой в края на обратната права. Испанецът веднага се откъсна напред, а много скоро Маркес се залепи зад седемкратния световен шампион.

Доктора правеше всичко по силите си да задържи отзад пилота на "Хонда" и дори го изпревари след първата загуба на мястото си. В 16-ата от всички 24 обиколки обаче Роси капитулира, а Маркес излезе на позиция за титлата.

Лоренсо имаше преднина от 2,7 секунди и спокойно постигна втората си поредна победа. Зад него Маркес заличи около секунда от аванса му и задържа Роси на безопасно разстояние, за да триумфира в шампионата три кръга преди края.

Той вече е недостижим на върха във временното класиране три кръга преди края на сезона с 82 точки аванс пред италианеца и Педроса. Това превърна 21-годишния испанец в четирикратен световен шампион с две титли от MotoGP и по една в Moto2 (2012 г.) и в 125-кубиковия клас (2010).

Маркес започна зашеметяващо годината и постигна десет поредни победи за изравняването на рекорда на Майкъл Дуън от 1997 г., след което добави още една. Той доминира и в квалификациите, където до този момент спечели 11 от 15 възможни полпозишъна.

Роси запази третото място в Япония въпреки натиска на Педроса в края, а Довициозо и Яноне допълниха първата шестица. В десетката се наредиха още Щефан Брадл, Пол Еспаргаро, Брадли Смит и Алваро Баутиста.