Григор Димитров допусна обрат срещу Бердих и сдаде титлата в Стокхолм

Григор Димитров изпада от топ 10 след загубата от Бердих

Миналогодишният шампион Григор Димитров допусна обрат срещу Томаш Бердих и не успя да защити титлата на турнира от сериите "АТП 250" в Стокхолм.

Българският тенисист отстъпи със 7:5, 6:4, 6:4 след оспорвана битка на централния корт в шведската столица, продължила 2.21 часа.

След четири поредни победи във финални мачове 23-годишният хасковлия се озова на губещата страна за втори път след турнира в Бризбейн през 2013 г., когато отстъпи на Анди Мъри.

Димитров направи страхотен обрат в първия сет, когато изоставаше с пробив и Бердих сервираше за спечелването му при 5:3. Българинът върна пробива в последния възможен момент, а след това реализира втори, за да направи първата крачка към трофея.

Бердих обаче рязко повиши нивото на началния си удар. Той започна да сервира безупречно след загубата на първия сет и не остави никакви шансове на съперника си.

29-годишният чех спечели по абсолютно идентичен начин втория и третия сет. Той реализира пробиви още в първите геймове, след което беше безупречен на начален удар и не даде нито една точка за пробив на българина.

Със сервис от 215 км/ч Бердих се възползва още от първия си мачбол и спечели десетата си титла при професионалистите. Той триумфира в Стокхолм за втори път след 2012 г. и прекъсна серията от три загубени финала през този сезон.

Чехът завърши мача с 13 аса, 75% спечелени точки при първи сервис и 60% - при втори. Във втория и третия сет той загуби едва десет от 50 разиграни точки в подавания си.

Димитров, който след спечелването на първия сет така и не успя да намери противодействие на мощта в ударите на Бердих, завърши с осем аса, три двойни грешки, 63% спечелени точки при първи сервис и 61% - при втория.

Българинът не успя да защити 250-те точки от миналогодишната титла и ще изпадне от топ 10 за сметка на Анди Мъри, който днес направи страхотен обрат срещу Давид Ферер, за да спечели трофея във Виена.

Освен това Димитров намалява сериозно шансовете си да се класира за финалите на АТП. Той остава на 11-а позиция с 3555 точки, но вече изостава с 220 точки от деветия Ферер и с 330 точки от осмия Мъри.

Бердих пък направи голяма крачка към Лондон. След триумфа в Стокхолм той вече има 4105 точки в ранглистата за 2014 г. Той се изкачва и с една позиция до шестото място в световната ранглиста, като измества Кей Нишикори.

Хронологията на мача:

7:5, 4:6, 4:6 Томаш Бердих печели титлата в Столхом. Чехът стигна до две поредни шампионски точки при 40:15 и реализира още първата с ас.

7:5, 4:6, 4:5 Димитров печели бързо подаването си и след кратка почивка Бердих ще сервира за спечелването на турнира.

7:5, 4:6, 3:5 Григор Димитров най-после успя да притесни малко подаването на Бердих. Той стигна до 30:30 от 0:30, но допусна непредизвикана грешка от форхенд и пропусна добра възможност да стигне до точка за пробив. След това българинът загуби обжалване при удар на линията от ракетата на чеха и ще трябва да сервира за оставане в мача.

7:5, 4:6, 3:4 И в този гейм Димитров загуби първите две точки и беше изправен пред тежка ситуация. Той успя да изравни, за което помогна и една от редките в последните минути грешки от бекхенд на Бердих. Чудовищен уинър от форхенд по правата донесе геймбол на българския тенисист, а с последвалия хубав сервис той успя да измъкне подаването си.

7:5, 4:6, 2:4 Бердих продължава да сервира страхотно, а Димитров започва да губи увереност и греши дори при по-леки начални удари. Чехът запазва аванса си с още един гейм на нула.

7:5, 4:6, 2:3 Димитров започна лошо гейма и изостана с 0:30. При втората точка той допусна двойна грешка и в яда си хвърли ракетата. Това все пак му подейства добре - две поредни точки без игра благодарение на хубави сервиси и трета, дошла след грешка на Бердих. Последва ас на българина и разликата от един пробив се запазва.

7:5, 4:6, 1:3 Още един безпроблемен гейм за Бердих, който задържа аванса си от един пробив. От началото на втория сет чехът е загубил едва седем точки в подаванията си.

7:5, 4:6, 1:2 Димитров имаше спешна нужда от лесно спечелен гейм на нула и успя да го постигне.

7:5, 4:6, 0:2 Бердих затвърждава пробива с безпроблемен сервис гейм, в който Димитров дори не взе точка.

7:5, 4:6, 0:1 ПРОБИВ! И третият сет започна лошо за Димитров, който беше изправен пред точка за пробив при 30:40. В последвалото разиграване българинът беше притиснат далеч от основната линия, но показа отлична защита и дочака грешка на съперника. След това световният номер 10 пласира добър сервис, но не успя да реализира геймбола след форхенд по обратния диагонал в аут. Нов форхенд в аут даде втора точка за пробив на Бердих, който този път се възползва.

7:5, 4:6 Бердих печели втория сет! Димитров започна отлично гейма и поведе с 3:0 след двойна грешка на съперника. Чехът обаче отговори с четири поредни точки и мачът ще се реши в трети сет, както беше и в предишните четири сблъсъка помежду им.

Междувременно Анди Мъри печели титлата във Виена след невероятен обрат срещу Давид Ферер. Испанецът водеше с 5:3 във втория сет и сервираше за титлата, но не успя да приключи мача. Шотландецът триумфира след 5:7, 6:2, 7:5.

7:5, 4:5 Димитров поведе с 40:0 и реализира втория си геймбол с отличен уинър от форхенд по правата. След кратка почивка Бердих ще сервира за спечелването на втория сет.

7:5, 3:5 Бердих продължава да сервира отлично в този втори сет и се доближава на гейм от спечелването му.

7:5, 3:4 И в този гейм сервиращият нямаше проблем. Димитров печели на 30 и отново намалява резултата.

7:5, 2:4 Отново безупречен гейм за Бердих. От началото на втория сет чехът е загубил едва три точки при свой сервис.

7:5, 2:3 Димитров намалява резултата, след като не загуби точка в този гейм.

7:5, 1:3 Бердих задържа аванса си от един пробив след нов лесен сервис гейм.

7:5, 1:2 Проблемите на Димитров във втория сет продължават, но той все пак намалява резултата. Бердих стигна до нови две поредни възможности за пробив при 40:15Българинът се спаси с два отлични сервиса. След това стигна до геймбол след грешка от бекхенд на чеха, а след впечатляващо разиграване с поредица мощни удари край основната линия измъква подаването си.

7:5, 0:2 Бердих затвърди пробива след безпроблемен сервис гейм, в който Димитров взе само една точка.

7:5, 0:1 ПРОБИВ! Лошо начало на втория сет за Димитров, който загуби подаването си на 15.

7:5 ПРОБИВ! Димитров печели първия сет. Той стигна до два сетбола след невероятен уинър от сечен бекхенд, с който се защити от мощен форхенд по обратния диагонал на чеха. Бердих спаси първия с ас, но при втория сгреши от смаш.

6:5 Димитров отново повежда след безпроблемен сервис гейм, спечелен на нула. За първи път от началото на мача посрещащият не успява да запише точка.

5:5 ПРОБИВ! Димитров връща пробива в последния възможен момент с любезното съдействие на Бердих. Геймът започна с две поредни точки в негова полза. Бердих намали след дълбок втори сервис. Последва форхенд на метри в аут от ракетата на чеха и българинът отново стига до две поредни точки за връщане на пробива при 40:15. След това Бердих пласира страхотен сервис, който Димитров с мъка върна в корта, но чехът допусна груба грешка при мрежата.

4:5 Труден сервис гейм за Димитров, преминал през едно равенство. Българинът остава в първия сет и сега чехът ще сервира за спечелването му.

Междувременно Марин Чилич печели титлата в Москва след победа с 6:4, 6:4 срещу Роберто Баутиста Агут от Испания.

3:5 Димитров показа отлична защита срещу мощните удари на Бердих и при 40:15 стигна до две точки за връщане на пробива. Хубав първи сервис по диагонала позволи на чеха да спаси първата, а втората беше отразена с ас. Последва печеливше воле при мрежата и седмият в световната ранглиста стигна до геймбол за 5:3. Димитров изравни със страхотен уинър от диагонала от бекхенд. Бердих обаче съумя да затвори гейма с нов ас.

3:4 ПРОБИВ! Много лош гейм за Димитров. Той загуби първите три точки, като при третата допусна двойна грешка. Първият шанс за пробив беше спасен след сервис по правата с 206 км/ч, но при втория българинът изпрати бекхенда си в мрежата.

3:3 Серията на сервиращите продължава. Шест поредни гейма без пробив. Бердих отново печели подаването си на 15.

3:2 Три отлични сервира на Димитров за начало. Първата точка беше спечелена с ас, при втората чехът не успя да върне топката в корта, а при третата българинът завърши по обратния диагонал от форхенд. Бердих спаси първия геймбол, но при втория допусна нетипична грешка на мрежата.

2:2 Гейм, идентичен на предишния, който Бердих печели с лекота на 15.

2:1 Toзи път доста по-лесен гейма за Димитров, спечелен на 15 след завършващ удар при мрежата.

1:1 Още един страхотен гейм. Първото подаване гейм на Бердих започна с две поредни точки за Димитров. Чехът реализира три бързи точки за 40:30, но след това допусна грешка и отново се стигна до равенство. Добро излизане на мрежата осигури на бившия финалист от "Уимбълдън" втори геймбол, но българинът не се предаде и изравни след поредица от мощни форхенди. В следващата точка той показа отлична защита с много дълбоки удари и стигна до първата си точка за пробив. За съжаление пропусната след непредизвикана грешка от форхенд. Бердих спечели следващите две разигравания и не допусна пробив.

1:0 Маратонски първи гейм, спечелен от Димитров. Той започна мача с два отлични първи сервиса, които Бердих не успя да върне в корта. Последва форхенд в аут на българина при първото разиграване в срещата, а същото направи и чехът за 15:40. Димитров обаче допусна нови три непредизвикани грешки и се стигна до точка за пробив. Бердих я пропусна с бекхенд в аут. Стигна се до трето равенство след първия ас на българина и отличен форхенд на чеха. Последваха още два дюса, преди след чудовищно разиграване с 28 удара световният номер 10 да стигне до нов геймбол и този път да приключи гейма след девет минути игра.