Шампионът "Сан Антонио" откри сезона в НБА с драматична победа над "Далас"

Тони Паркър вкара победния кош от зоната за три точки

Сан Антонио спърс" победи драматично "Далас маверикс" със 101:100 в първия мач от новия сезон в Националната баскетболна асоциация (НБА).

Преди началото на двубоя се проведе и церемонията по връчването на шампионските пръстени на "шпорите".

Въпреки че бяха без изигралия чудовищни мачове в миналогодишните финали Кауай Ленърд и в началото на второто полувреме изоставаха с десет точки, шампионите успяха да спечелят тексаското дерби с победен кош на Тони Паркър минута преди края.

Френският гард завърши срещата с 23 точки при 60% успеваемост в стрелбата oт игра. Много силен мач изигра и Ману Джинобили, който се отличи с 20 точки и 6 асистенции. Тим Дънкан също беше на обичайното си високо ниво и добави 14 точки и 13 борби.

"Далас" отново се доказа като костелив орех за "шпорите". След като в третата част изпуснаха аванса си, а в четвъртата изостанаха с девет точки, гостите изравниха и дори поведоха при 100:98. Те обаче не успя да стигнат до победата, въпреки че имаха две отлични възможности.

Монта Елис беше най-полезен за "маверикс" с 26 точки, но именно той направи една от двете грешки, които в края костваха успеха на гостите. Той изгуби топката в предпоследната им атака, което даде шанс на Джинобили да реши мача.

Аржентинецът пропусна и "Далас" получи възможност за последна атака. Домакините решиха да разиграят за три точки и освободиха отлично Чандлър Парсънс, но неговата стрелба секунда преди сирената беше неточна.

Дирк Новицки добави 18 точки за "Далас", а Девин Харис се включи от пейката със 17 точки. "Маверикс" завършиха мача с 48.7% успеваемост в стрелбата от игра, а "Сан Антонио" - с 52.9%. "Шпорите" имаха и предимство от зоната за три точки - 50% срещу 38%.

Преди двубоя беше церемонията по връчването на шампионските пръстени

В другия мач, който се игра по същото време, "Ню Орлийнс пеликанс" разби гостуващия "Орландо меджик" със 101:84. Изключителен мач за "пеликаните" изигра Антъни Дейвис, който завърши с 26 точки, 17 борби и 9 чадъра.

В последния двубой от първия ден очертаващият се като аутсайдер през този сезон "Лос Анджелис лейкърс" загуби у дома срещу "Хюстън рокетс" с 90:108.

Още по-лошите новини за "езерняците" дойдоха в последната четвърт, когато дебютиралият новобранец Джулиъс Рандъл счупи десния си крак.

Джеймс Хардън имаше най-съществен принос за успеха на "ракетите" с 32 точки, 15 от които от наказателната линия. Тревор Ариза и Терънс Джоунс добавиха по 16. За "Лейкърс" Кобе Брайънт вкара 19 точки, но при много ниска успеваемост в стрелбата от игра.