Без Кобе Брайънт "ЛА Лейкърс" изненада лидера "Голдън стейт уориърс"

Карлос Бузър (5) беше най-полезен за деветата победа на "езерняците"

Въпреки че беше без звездата си Кобе Брайънт", "Лос Анджелис лейкърс" постигна изключително неочаквана победа срещу "Голдън стейт уориърс". "Езерняците" се наложиха със 115:105 като домакини над отбора с най-добри показатели в НБА.

Брайънт получи почивка за първи път от началото на сезона, а това се оказа полезно както за уморените му крака, така и за целия отбор. 36-годишният играч записа средно по 35.5 минути в първите 27 мача, като вкара средно 24.6 точки, но при доста нисък процент - 37.2% точни стрелби от 22.4 опита.

Срещу "Уориърс" треньорът на "Лейкърс" Байрън Скот пусна в игра десетима баскетболисти. Всеки един остана на игрището повече от 15 минути, а осем записаха над 20 минути. Освен това никой не отправи повече от 13 стрелби към коша.

Разпределението на офанзивната сила се оказа ключът към победата. Отборът завърши с много солидни проценти в стрелбата - 51.7% от игра, включително 46.2% от тройката. "Войните", които притежават част от най-добрите стрелци от далечно разстояние, завършиха със същия процент от зоната за три точки, но с 46.4% от игра и седем коша по-малко.

"Лейкърс" започна много силно мача и спечели първата четвърт с 34:24. Резервите на домакините успяха да задържат нивото и дори увеличиха аванса до 15 точки след първото полувреме - 63:48. Разликата нарасна до 22 точки след 32:25 в третата част.

Пет минути преди края се отвори най-голямата разлика - 24 точки, и едва тогава отпускането в редиците на "езерняците" позволи на "войните" да намалят изоставането си. Гостите се доближиха на осем точки 55 секунди преди сирената, когато вече бе твърде късно за обрат.

"Лейкърс" спечели битката под коша - 42 срещу 39 борби, включително 13 срещу 11 в нападение. Домакините направиха по-малко грешки - 16 срещу 19, повече асистенции - 28 срещу 20, повече чадъри - 10 срещу 2, откраднаха повече топки - 11 срещу 8, и вкара повече точки в подкошието - 52 срещу 42.

Най-резултатен за победителите беше Карлос Бузър с 18 точки, а с двуцифрен актив завършиха още шестима играчи - Рони Прайс със 17, Ник Йънг с 15, Уесли Джонсън и Ед Дейвис с по 14, Уейн Елингтън с 12 и Джереми Лин с 11. За "Уориърс" Стеф Къри вкара 22 точки, а Клей Томпсън добави 18.

"Езерняците" записаха девета победа в 28-ия си мач за сезона. Те заемат 13-ото място в Западната конференция, като с по-слаби показатели са само "Юта джаз" (9-20) и "Минесота тимбъруулвс" (5-22).

"Войните" допуснаха четвъртата си загуба за сезона, но остават отбора с най-добри показатели в НБА с 23-те си победи. "Портланд" също има 23 победи, но от 30 мача, след като през изминалата нощ победи драматично "Оклахома сити тъндър" със 115:111 след продължения.

В зоната на плейофите са още "Мемфис гризлис (21-7), "Хюстън рокетс" (20-7), "Далас маверикс" (20-10), "Лос Анджелис клипърс" (19-10), "Сан Антонио спърс" (18-11) и "Финикс сънс" (16-14).

На изток води "Торонто раптърс" с 22 победи от 29 мача, следван от "Атланта хоукс" (21-7), "Вашингтон уизърдс" (19-8), "Чикаго булс" (19-9), "Кливлънд кавалиърс" (17-10), "Милуоки бъкс" (14-15), "Маями хийт" (13-16) и "Бруклин нетс" (12-15).