Историческо 7-о място за България в щафетата в биатлона

Русия спечели втора победа във втората щафета за сезона

Руските биатлонисти спечелиха щафетата на 4х7.5 км в Оберхоф, а България завърши на седмо място и постигна най-доброто класиране в историята си.

Досега най-добрите постижения на българската щафета бяха осмите места от олимпийските игри в Калагри през 1988 г. и за Световната купа в Руполдинг през 1989 г.

Днешният старт се забави с около час заради силния вятър и гъстата мъгла над германския зимен център. Атмосферните условия останаха доста лоши и по време на състезанието, което превърна в огромно изпитание както стрелбата, така и ски бягането.

Въпреки че беше без най-добрия си биатлонист Красимир Анев, българската щафета в състав Иван Златев, Димитър Парталов, Владимир Илиев и Димитър Герджиков беше единствената, която не въртя наказателни обиколки.

Българските биатлонисти изминаха състезанието за 1.20:09 ч. Те използваха 13 допълнителни патрона - шест на Златев, един на Парталов, четири на Илиев и два на Герджиков, като завършиха на 4:45 минути зад победителите.

Русия спечели втора победа във втората щафета за сезона. "Сборная" се пребори за първото място в Оберхоф след страхотна битка с Норвегия.

Руснаците водеха след първите два поста, в които Евгени Гараничев и Тимофей Лапшин използваха само пет допълнителни патрона. На третия пост обаче Дмитрий Малишко влезе в наказателната обиколка и загуби много време.

Наказателна обиколка на трети пост направи и Йоханес Бьо, но се справи доста по-бързо и изведе норвежката щафета на първо място с 57 секунди аванс пред Германия и 58 секунди пред Русия.

Оле Ейнар Бьорндален се справи бързо с първата си стрелба на последен пост, но във втората се забави доста и изпозлва трите си допълнителни патрона. Той не влезе в наказателната обиколка, но позволи на Антон Шипулин да съкрати изоставането на "сборная" до девет секунди.

Руснакът, който прави много силен сезон, отново показа, че се намира в отлична форма и не остави шансове на легендарния норвежец във финалния спринт.

Русия завърши състезанието за 1:15.24 ч., а Норвегия пресече финала на 2.3 секунди. Френската щафета в състав Симон Фуркад, Жан Гийом Беатрикс, Симон Десшио и Куиентин Филон Майле допълни почетната стълбичка с 1:32 мин. изоставане от победителите.

Пред България се наредиха още Германия (+2:43 мин.), Украйна (+4:08 мин.) и Швейцария (+4:27 мин.).

В битката за Световната купа при щафетите Русия води с максималните 120 точки след два от шестте старта за сезона. Франция и Норвегия разделят второ място с по 102, а България е на осма позиция с 62 точки.