Григор Димитров отстрани Багдатис в тежък петсетов маратон

Българинът имаше трудни моменти преди да спечели мача си от третия кръг

Григор Димитров трябваше да мине през пет сета и над 3.30 часа игра, за да отстрани кипъреца Маркос Багдатис и да се класира за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия.

Поставеният под номер 10 български тенисист изживя редица тежки моменти, беше поставен на ръба от гръцко-кипърската публика и борещия се до последно съперник, но все пак се наложи 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:3.

Той ще играе за втора поредна година в този етап на турнира, като чака съперника измежду шотландеца Анди Мъри и Жоао Соуза.

Двамата започнаха мача на изключително високо ниво, а намиращият се на 78-о място в ранглистата Багдатис принуди Димитров да играе близък до най-добрия си тенис.

Кипърският ветеран разчиташе на невероятно точния си първи сервис. Той не успя да вкара само седем начални удара, докато останалите му сервиси бяха мощни и точни. Единият от тях стигна 228 км/ч.

В същото време началният удар на българина куцаше, вкара едва 53% и много често той трябваше да играе на втори сервис. Затова и Багдатис взимаше по-лесно двоите сервис геймове, той загуби само две точки след вкаран първи сервис, а Григор успя да му вземе само три точки при негов начален удар за целия сет.

Българинът два пъти се измъкваше, след като повеждаше с 40:0 и допускаше да се стигне до 40:30. Но при 4:4 той направи и третата си двойна грешка за сета и изостана с 15:40. Това бяха и първите точки за пробив в мача, а Багдатис се възползва от втората от тях, за да пробие. След това нямаше проблеми и с перфектен сервис гейм затвърди пробива и взе сета за 33 минути.

Въпреки ме разликата в резултата дойде само в един момент, чисто статистически кипърецът имаше голямо предимство - 13 срещу 7 печеливши удари и три срещу десет непредизвикани грешки.

В някои моменти от мача Маркос Багдатис играеше по-рисковано и това му се отплащаше

Във втория сет нивото на игра на Багдатис значително спадна и това даде много повече възможности на Димитров да контролира мача. Двубоят на практика се обърна, след като кипърецът спря да вкарва толкова успешно първия си начален удар. Той направи и първите си двойни грешки, и то в благоприятен момент. Измъкна много трудно първия и сервис гейм в сета, когато Димитров пропусна и първата си възможност за пробив в мача. При втората при 2:1 българинът вече се възползва максимално.

По-ниското ниво на първия сервис на кипъреца даваше и повече възможности за разигравания и поемане на инициативата. В крайна сметка Багдатис вкара едва 47% от първия си начален удар, докато хасковлията вдигна този процент чак до 80, като не успя да вкара само пет сервиса.

Обърнаха се и останалите показатели. След като пое предимството в резултата Димитров контролираше играта на корта, докато Багдатис бъркаше. Той направи 11 непредизвикани грешки срещу само шест на българина, както. За разлика от първия сет бившият финалист направи само пет печеливши удара.

При 5:3 Багдатис опита да затрудни българина и евентуално да върне пробива, но Димитров беше хладнокръвен и затвори частта за 43 минути.

Българинът отново имаше проблем с обувките и често ги сменяше

В третия сет играта отново се изравни, защото Димитров се върна към нивото си на първи сервис от първия сет. Двамата играха равностойно до 4:3 за кипъреца, когато Багдатис заигра агресивно и стигна до две точки за пробив. Димитров ги спаси, но до края на гейм кипърецът беше по-агресивният и при четвъртата си възможност проби.

Веднага след това обаче хасковлията можеше да върне пробива и да спаси сета. Той пропусна четири възможности, въпреки че игра добре. Това, което му липсваше беше агресията. Димитров разчиташе съперникът му сам да сбърка, а вместо това Багдатис рискуваше и това му се отплащаше. При една от точките за спасяване на гейма той реши да изпълни рисковано втори сервис, което се превърна в ас.

В крайна сметка по-предпазливата игра на българина го подведе и той загуби след почти час игра. Статистиката беше категорична - едва седем печеливши удара бяха на страната на Григор въпреки, а по-малкото непредизвикани грешки не му помогнаха.

Григор често беше поставян в мат от ударите на Багдатис

Отново само един пробив реши и четвъртия сет, в който Димитров успя да върне отново равенството. Той пропусна една възможност да пробие при 1:0, след това обаче го направи за 4:2. При 5:2 българинът пропусна три възможности да спечели сета с пробив и да си осигури първи начален удар в петия.

Багдатис рискуваше най-вече при началния удар и това му се отплати в трудните моменти. Само в тази част той записа шест аса, но и четири двойни грешки в по-ранните етапи.

След това, когато вече Димитров трябваше да затвори сета с лекота, кипърецът отново не се предаде. Той държеше хасковлията под напрежение до последния момент, но все пак сервисът на Григор заработи, за да може да затвори частта и да прати мача в решителен последен сет.

Фотогалерия: Трудната, но сладка победа на Григор Димитров срещу Багдатис >

Там пробивът дойде много рано - още при 1:1 пред Григор се откриха три възможности да вземе предимство. Той пропусна първата, но след това реализира третия си пробив в мача от 15 възможности, които се бяха открили до този момент.

Постепенно умората и примирението започнаха да обхващат финалиста от 2006 г. и беше въпрос на време кога българинът ще сложи край на маратона. Той го направи с втори пробив при 5:3, след като поведе с 40:0, но кипърецът върна равенството. Все пак логиката възтържествува и Димитров се наложи с общо четвъртия си пробив в двубоя.