Италианец шокира Федерер в третия кръг на Australian Open

Федерер не беше отпадал толкова рано в Мелбърн от 2001 г.

Андреас Сепи поднесе най-голямата изненада на Australian Open, след като отстрани петкратния шампион Роджър Федерер. 30-годишният италианец имаше десет загуби в десетте си мача срещу швейцареца, но на корт "Род Лейвър" в Мелбърн стигна до неочакван първи успех с 6:4, 7:6 (5), 4:6, 7:6 (5).

Федерер отпада в първата седмица на Australian Open за първи път от 2001 г., когато отстъпи срещу французина Арно Клеман. 33-годишният швейцарец не достига четвърти кръг едва за втори път в последните си 43 участия в турнирите от Големия шлем.

Загубата сложи край и на серията му от единадесет поредни полуфинала в Австралия между 2004 и 2014 г.

Световният номер 2 се надяваше в Мелбърн да вдигне 19-ата си титла от шлема, но допусна твърде много грешки срещу Сепи, който спечели двубоя за 2.56 часа.

Италианецът, който заема 46-ото място в световната ранглиста, изравни най-доброто си класиране в Големия шлем и за четвърти път достигна осминафиналите след "Ролан Гарос" през 2012 г. и Australian Open и "Уимбълдън" през 2013 г.

В първия сет Федерер имаше три възможности за пробив, но не се възползва. Сепи имаше две, но оползотвори едната в деветия гейм, след което при свой сервис затвори първата част.

Във втората италианецът се озова в същата ситуация, след като преди това в началото двамата си бяха разменили по един пробив. 46-ият в света спечели подаването на съперника за втори път в деветия гейм, но след това не се възползва от възможността да сервира за 2:0 сета.

Федерер върна пробива в последния момент и стигна до тайбрек, в който дори първи реализира до мини пробив. Сепи обаче обърна резултата и се доближи на сет от победата.

Носителят на 17 титли от Големия шлем се върна в мача, след като спечели подаването на италианеца в началото на третия сет, а до края не му даде нито една точка за пробив.

Подобрението в играта на Федерер изглеждаше, че може да доведе до десетия обрат от 0:2 сета в неговата кариера. Той не даде нито една точка за пробив на Сепи и в четвъртия сет, но от своя страна пропусна единствената си възможност и се стигна до тайбрек.

В тайбрека Федерер три пъти повеждаше с мини пробив. Той водеше с 5:4 и имаше два сервиса, с които да прати мача в пети сет, но Сепи отново обърна резултата и с три поредни точки приключи двубоя в своя полза.

Федерер направи повече завършващи удари - 57 срещу 50, включително 15 срещу 4 аса, но допусна и повече непредизвикани грешки - 55 срещу 40.

Швейцарецът допусна и цели девет двойни грешки при пет за италианеца. Двамата реализираха по три пробива, но Сепи го направи от три възможности, а световният номер 2 - от десет.

В опит за първи път в кариерата си да достигне до четвъртфиналите в Големия шлем Сепи ще се изправи срещу победителя от мача между тунизиеца Малик Джазири и австралиеца Ник Кириос.

В останалите три мача, в които поставени в основната схема излязоха на корта, не се стигна до изненади.

Григор Димитров победи Маркос Багдатис в петсетова битка и ще играе с Анди Мъри, който отстрани Жоао Соуза след 6:1, 6:1, 7:5. Томаш Бердих елиминира Виктор Троицки след комфортен успех с 6:4, 6:3, 6:4.