Григор Димитров ще играе с Анди Мъри на осминафиналите в Мелбърн

Мъри стигна четвъртия кръг без загубен сет

Григор Димитров ще се изправи срещу трикратния финалист Анди Мъри в осминафиналите на Australian Open.

Олимпийският шампион прескочи третия кръг след убедителна победа над португалеца Жоао Соуза с 6:1, 6:1, 7:5, а българският тенисист достигна втората седмица на турнира след петсетова битка с кипъреца Маркос Багдатис.

23-годишният Димитров и 27-годишният Мъри ще се изправят един срещу друг за седми път и за втори в Големия шлем. Шотландецът води с 4:2 победи в досегашните срещи, но българинът е спечелил единствената във формат три от пет сета - на "Уимбълдън" през 2014 г.

Мъри, който заема шестото място в световната ранглиста, стигна до осминафиналите без загубен сет и само с 26 загубени гейма в първите си три мача. Димитров пък мина през два тежки двубоя след четирите сета срещу Лукаш Лацко и петте срещу Багдатис.

Двукратният шампион в Големия шлем стигна до успеха срещу Соуза за 2.06 часа. В първите два сета той реализира пет пробива от седем възможности и даде само една на съперника, която успя да спаси в първата част.

Третата част беше по-оспорвана от първите две, тъй като Соуза за първи и единствен път спечели подаването на Мъри. Шотландецът обаче не позволи да се стигне до удължаване на мача и го приключи в три сета с два пробива.

Фотогалерия: Трудната, но сладка победа на Григор Димитров срещу Багдатис >

Олимпийският шампион имаше голямо предимство през целия мач, като реализира 39 уинъра срещу 17 на съперника и спечели 83% от точките след вкаран първи сервис при скромните 55% за португалеца.

Мъри достигна втората седмица в Мелбърн за осми път при десетото си участие. Той не е отпадал по-рано от четвъртфиналите от 2009 г., когато в четвърти кръг отстъпи срещу Фернандо Вердаско. Шотландецът игра финали през 2010, 2011 и 2013 г.

Ако успее да запише третата си победа срещу Мъри, Димитров ще срещне в четвъртфиналите Андреас Сепи или победителя от мача между Малик Джазири и Ник Кириос.