Джейсън Дейвидсън (в средата) стана десетият различен голмайстор на Австралия от началото на турнира

Австралия и Южна Корея оправдаха предварителните очаквания и ще играят във финала на Купата на Азия.

Домакините на турнира победиха Обединените арабски емирства с 2:0 в днешния втори полуфинал, а вчера корейците се наложиха със същия резултат над Ирак.

Австралийците, които за първи път от 20 години играха официален мач на стадиона в Нюкасъл, стигнаха до успеха с две ранни попадения на защитниците Трент Сейнсбъри и Джейсън Дейвидсън.

Централният бранител на "Зволе" откри резултата още в третата минута, когато с глава засече центриране от корнер. Той вкара първия си гол с националната фланелка.

В 14-ата минута пробив и центриране отдясно на Иван Франич доведе до сериозни разбъркване. Бранителите на ОАЕ няколко пъти не успяха да изчистят топката и тя попадна в Дейвидсън, който с левия крак я насочи в близкия ъгъл.

Левият бек на английския "Уест бромич" също отбеляза първия си гол за националния отбор. Той стана и десетият различен играч, който вкарва гол за Австралия от началото на турнира.

След като бързо взеха комфортен аванс от два гола, футболистите на Анге Постекоглу нямаха никакви проблеми спокойно да дочакат края на двубоя.

Австралия ще играе финал за втори пореден път при третото си участие, откакто стана член на Азиатската футболна конфедерация през 2006 г. Преди четири години австралийците отстъпиха с 0:1 на Япония, а през 2007 г. бяха спрени в четвъртфиналите отново от японците с дузпи.

Австралия и Южна Корея ще се срещнат за втори път в 16-ото издание на Купата на Азия. Те бяха заедно в груповата фаза, като корейците победиха с 1:0.

Отборът, воден от германеца Ули Щелике, играе много прагматичен футбол и записа пет победи в пет мача, в които не допусна нито един гол и вкара седем.

В събота от 11.00 часа българско време Южна Корея ще излезе на стадион "Австралия" в Сидни в опит да спечели третата си Купа на Азия и първа от 1960 г. насам, когато беше домакин на турнира.