Кот д'Ивоар е първият финалист за Купата на Африка

Дие Серей се радва след победата над ДР Конго

Фаворитът Кот д'Ивоар е първият финалист в Купата на африканските нации. "Слоновете" стигнаха до мача за трофея след победа с 3:1 над ДР Конго и очакват Гана или Екваториална Гвинея, които ще се срещнат във втория полуфинал в четвъртък от 21.00 часа.

Яя Туре запъти Кот д'Ивоар към финала със страхотен гол в 20-ата минута. Вилфред Бони задържа прекалено дълго в наказателното поле, но падайки успя да продължи топката към своя капитан, който с мощен изстрел от дъгата разстреля вратаря Мутеба Кидиаба.

ДР Конго обаче успя да изравни само три минути по-късно. След центриране в наказателното поле Ерик Бейли игра нескопосано с ръка и главният съдия отсъди дузпа, която Диумерси Мбокани превърна в гол.

Кот д'Ивоар излезе напред в резултата още преди почивката. В 41-ата минута Серж Орие отне топката след грешка на домакините. Тя попадна във Вилфред Бони, който подаде вляво към Жервиньо и крилото на "Рома" я насочи в далечния ъгъл с фалцов удар.

В 68-ата минута Вилфред Канон реши мача с трето попадение. Яя Туре центрира от корнер, Орие стреля с глава, Кидиба спаси, но при добавката Канон отблизо прати топката във вратата.