Стеф Къри вкара 51 точки и изведе "Уориърс" до голям обрат срещу "Далас"

Къри остана на три точки от личния си рекорд за най-много точки в един мач

Кандидат номер 1 за най-полезен играч в редовния сезон Стеф Къри изигра чудовищен мач при домакинството на "Голдън стей уориърс" срещу "Далас маверикс" и изведе своя отбор до победа със 128:114.

25-годишният гард отбеляза 51 точки, а лидерът в Западната конференция на НБА навакса изоставане от 22 точки, за да стигне до 39-ата си победа от 47 мача. "Войните" записаха трети пореден успех и запазват най-добрите показатели в лигата.

Двубоят започна кошмарно за домакините, които след шест минути губеха с 4:24. Първата четвърт завърши 42:25 в полза на "Далас", а в началото на втората част разликата отново скочи до 20 точки.

Резервите на "Голдън стейт" помогнаха изоставането да бъде съкратено само до четири точки след първото полувреме - 58:62, а след почивката Къри взе нещата в свои ръце и с впечатляваща стрелба обърна мача.

Къри вкара 16 от 26-те си стрелби от игра, включително десет тройки от 16 опита. Той беше точен и при девет от 11-те си наказани изстрела.

Гардът записа личен рекорд в домакински мач и остана на три точки и една тройка от върховото си постижение - 54 точки и 11 тройки срещу "Ню Йорк никс" на 27 февруари 2013 г., когато обаче "войните" загубиха със 105:109.

"Понякога Стеф играе най-добрия си баскетбол, когато сме в тежка ситуация. Той просто усеща, че трябва да вземе ролята на Супермен. И е адски добър в това. Той обича свободата, когато изоставаш и си казва: "Добре, сега ще полетя и ще ни върна в мача." Точно това направи днес", коментира треньорът на "Уориърс" Стив Кер.

Клей Томпсън добави 18 точки и пет асистенции за успеха на "войните", а Леандро Барбоса и Марийс Спейтс се включиха от пейката с по 14 точки. Дреймънд Грийн помогна с десет борби, шест асистенции и три чадъра.

За "Далас" Чандлър Парсънс беше най-резултатен с 24 точки, а Тайсън Чандлър добави 21 точки и 17 борби. Дирк Новицки и Монта Елис обаче нямаха ден и вкара общо 11 от 34-те си стрелби от игра. Тексаският тим записа 18-о поражение от 51 мача и заема шестото място в Западната конференция.

Освен "Голдън стейт" пред "Далас" са още "Мемфис гризлис" (37-12), "Хюстън рокетс" (34-15), "Портланд трейл блейзърс" (33-16) и "Лос Анджелис клипърс" (33-16). Зоната на плейофите се допълва от "Сан Антонио спърс" (31-18) и "Финикс сънс" (28-22).

На изток лидерът "Атланта хоукс" се наложи със 105:96 при домакинството си на "Вашингтон уизърдс" и записа 41-ата си победа от 50 мача.

В зоната на плейофите са още "Торонто раптърс" (33-17), "Вашингтон" (31-19), "Кливлънд кавалиърс" (30-20), "Чикаго булс" (30-20), "Милуоки бъкс" (27-22), "Шарлът хорнетс" (21-27) и "Маями хийт" (21-28).