Гана ще спори за купата на Африка след прекъснат полуфинал заради феновете

Футболистите на Гана празнуват гол във вратата на Екваториална Гвинея

Мечтаният финал за Купата на африканските нации Гана - Кот д'Ивоар стана реалност след полуфинал, прекъснат за повече от половин час заради проблеми с публиката на стадиона в Малабо

"Черните звезди" на треньора Аврам Грант се наложиха с 3:0 над Екваториална Гвинея и сложиха край на представянето на домакините, които получиха и щедра съдийска помощ за достигането си на полуфинал.

В петото поредно класиране във финалната четворка Гана стигна едва за втори път до мача за титлата. В неделя ще се опита да стане за пети път шампион на континента и за първи път след 1982 г.

Гана реши изхода на мача в рамките на пет минути в края на първото полувреме. Първо тимът получи дузпа в 42-ата минута, която Джордан Аю хладнокръвно реализира.

В добавеното време на първата част чудесна контраатака стигна до Мубарак Уакасо, който преодоля един защитник и от фронтална позиция нямаше проблем да удвои аванса.

Хората на бившия мениджър на "Челси" Грант контролираха останалата част от мача и практически нямаха проблеми да се справят с Екваториална Гвинея.

Точката на спора беше сложена в 75-ата минута, когато Андре Аю реализира третото попадение за "черните звезди", които през 2010 г. загубиха финала от Египет.

Двубоят обаче беше прекъснат в 82-ата минута заради проблеми на трибуните. Започнаха да летят факли към терена и бутилки към феновете на Гана. Наложи се полицията да изведе гостуващите запалянковци от сектора им и да ги разположи край терена, за да гарантира сигурността им.

Над стадиона пристигна и хеликоптер за въдворяване на реда. Според информация на "Евроспорт" пред стадиона се е била събрала голяма група привърженици на Екваториална Гвинея, които причаквали феновете на Гана да излязат. Затова полицията се опита да евакуира запалянковците през тунела, откъдето се влиза в съблекалните.

Голяма част от трибуните с фенове на Екваториална Гвинея също бяха разчистени и за доиграването на срещата останаха съвсем малко зрители. Заради сълзотворния газ, използван от полицията, се наложи футболистите на двата отбора да изчакат още време преди да подновят играта.

За да може мачът да приключи нормално и без повече инциденти, съдията от Габон го поднови от 90-ата минута с три минути добавено време. В тези минути не се случи нищо повече.

Първият финалист Кот д'Ивоар ще търси във финала в неделя втората си титла на континента и първа от 1992 г., след разочароващото представяне в последните издания. Преди две години те отпаднаха на 1/4-финалите, но през 2012 г. завършиха втори след изненадващия шампион Замбия.