Тина Мазе стана най-възрастната световна шампионка в алпийските ски

Мазе спечели трета световна титла в кариерата си

Тина Мазе спечели златния медал в дисциплината спускане и стана най-възрастната световна шампионка в историята на алпийските ски.

Словенката грабна златния медал на 31 години и 281 дни и подобри рекорда на швейцарката Розли Щрайф, която през далечната 1932 г. в Корина Д'Ампецо печели комбинацията на 31 години и 21 дни.

Мазе стана световна шампионка за трети път и за първи в дисциплината спускане. Предишните й титли бяха гигантския слалом през 2011 г. в Гармиш-Партенкирхен и в супергигантския слалом през 2013 г. в Шладминг. Тя вече има осем отличия от световни първенства.

Мазе, която има победи във всяка една дисциплина в Световната купа, вече държи олимпийската и световната титла в спускането, след като триумфира и на игрите в Сочи през 2014 г.

Словенката стигна до златния медал днес след страхотна битка с шампионката от супергигантския слалом Ана Фенингер. Мазе финишира за 1:45.89 мин. и изпревари австрийката само с две стотни от секундата. Двете размениха местата си от супергигантския слалом във вторник.

Швейцарката Лара Гут спечели бронзовия медал с време 1:46.89 мин. Тя прибави четвърто отличие от световно първенство в кариерата си след сребърните в супергигантския слалом в Шладминг и в спускането и комбинацията във Вал Д'Изер през 2009 г.

Голямото разочарование днес беше за любимката на домакините Линдзи Вон, която остана без медал. Тя се движеше първа след първите две контроли, но допусна няколко грешки в средната част на трасето и финишира на пето място с 1.05 сек. изоставане от Мазе.

"Днес трябваше наистина много добро каране, за да спечелиш медал. Все пак съм щастлива, защото дадох всичко от себе си. Не винаги е твоят ден. Може би натисках прекалено много в бързата част от трасето и допуснах грешки в средната част. Ще гледам повторението и ще анализирам грешките си", коментира Вон след финала пред "Евроспорт".

Вон на практика загуби шансове да спечели световна титла на родна земя, тъй като предстоят техничните дисциплини и комбинацията. Във вторник американката остана трета в супергигантския слалом.