"Берое" победи беззъбия "Лудогорец" в първия осминафинал за Купата

"Берое" спечели историческа първа победа срещу "Лудогорец"

Берое" победи у дома носителя на трофея "Лудогорец" с 2:1 в първи осминафинален мач за Купата на България. Елиаш и Жуниор Мапуку донесоха успеха на старозагорци, а Фабио Ешпиньо даде добри шансове на разградчани преди реванша на 22 февруари.

Това беше първият официален мач в българския футбол за 2015 г., а "Берое" постигна историческа първа победа над "Лудогорец", след като в предишните 12 мача с шампионите записа пет равенства и седем загуби.

"Лудогорец" показа доста безидейна и лишена от острота игра в атака, доста брак при разиграването на топката и неспособност да се справи с агресивната преса на съперника.

"Берое" заложи на твърда игра и в по-голямата част от мача не позволи на шампионите да се доближат до вратата на Благой Макенджиев. В същото време домакините атакуваха с доста повече скорост, създадоха по-чистите положения за гол и заслужено стигнаха до победата.

Двубоят започна с доста изнесена преса на старозагорци, които с агресивна игра спираха играчите на "Лудогорец" далеч от своето наказателно поле. Разградчани не успяваха да преодолеят тази преса и единственият им удар за първото полувреме беше от далечно разстояние на Марселиньо в 11-ата минута, който обаче не затрудни по никакъв начин Благой Макенджиев.

"Берое" изглеждаше доста по-опасен, когато успееше да отнеме топката около централната линия. При една подобна ситуация Жуниор Мапуку получи добър извеждащ пас, но падна след единоборство с Козмин Моци. Реферът Ивайло Йорданов правилно не отсъди дузпа в тази 15-а минута.

Пет по-късно Веселин Пенев центрира от свободен удар и Елиаш отправи точен удар с глава. Иван Чворович улови спокойно, а и страничният съдия маркира засада. Това обаче беше сигнал за гостите, че домакините могат да бъдат опасни при центриранията от статични положения.

Междувременно капитанът на "Лудогорец" Светослав Дяков получи контузия в 21-ата минута. Той получи медицинска помощ и се завърна на терена, но в крайна сметка разградчани решиха да не рискуват и полузащитникът беше заменен от Абел Анисе в 30-ата минута.

Секунди след влизането си Анисе трябваше да се намесва решително, за да предотврати гол във вратата на Чворович. Играчите на "Лудогорец" загубиха топката в центъра, а тя стигна до Керкар вляво от наказателното поле. Той опита ниско центриране, което щеше да попадне в Жуниор Мапуку и той щеше да има отлична позиция за стрелба, ако Анисе не беше изчистил с шпагат в корнер.

При последвалото центриране обаче защитата на "Лудогорец" не успя да се справи с Елиаш, който скочи най-високо във вратарското поле и с глава отблизо преодоля останалия на голлинията Чворович в 32-ата минута.

Елиаш се радва, след като е отбелязал първия гол в мача

До края на полувремето солидната игра на вътрешните халфове Георги Костадинов, Игор Джоман и Елиаш не позволи на играчите на "Лудогорец" да се доближат до вратата на Макенджиев.

Треньорът на гостите Георги Дерменджиев прибегна до втора принудителна смяна в 42-ата минута. Роман Безяк напусна с травма за сметка на Жуниор Кайсара.

"Лудогорец" опита да вкара повече скорост в разиграването на топката, но в първите минути на втората част това не се получаваше.

В 52-ата минута разградчани организираха първата си по-остра атака в мача. Те разиграха с едно докосване пред наказателното поле, а Дани Абало подаде към Жуниор Кайсара, който стреля силно по диагонала, но сантиметри го разделиха с изравнителния гол.

Последваха и два опасни корнера, при които играчи на "Лудогорец" получиха възможност да стрелят. Ешпиньо обаче го направи изключително неточно по посока на тъчлинията, а Марселиньо - право в ръцете на Макенджиев от малък ъгъл.

В 56-ата минута "Берое" беше много близо до второ попадение. Елиаш получи топката на границата на наказателното поле, обърна се отлично и стреля по диагонала с десния крак, но на около половин метър встрани от вратата.

В 60-ата минута "Лудогорец" успя да хване "Берое" на контраатака след корнер. Марселиньо проби по дясното крило и подаде на Ешпиньо, който стреля по тревата, но Зафиров предотврати попадение с решителен шпагат.

Само минута по-късно "Лудогорец" изравни след изключително груба грешка на Макенджиев. Ешпиньо опита центриране от свободен удар, но топката се насочи към далечния горен ъгъл, а лошата реакция на вратаря на "Берое" й позволи да се озове в мрежата - 1:1.

Равенството обаче не се задържа дълго, след като в в 71-ата минута грешка на Анисе при изнасянето на топката доведе до втори гол за "Берое". Самир Аясс напредна към наказателното и подаде вдясно към Мапуку. Нападателят стреля с десния крак, топката се отклони първо в крака на Моци, а след това в страничната греда и стана неспасяема за Чворович.

Мапуко (вляво) вкара победния гол за "Берое"

"Лудогорец" продължи да играе без острота, с много бавно разиграване и чести грешки в центъра. Един от редките шансове за гостите дойде в 82-ата минута, когато Моци стреля с глава след корнер и топката може би щеше да се озове във вратата, но на пътя й неволно застана Кишада, който беше в засада.

Влезлият като последна смяна за шампионите Върджил Мисиджан също не внесе нужната промяна. Той няколко пъти опита индивидуални пробиви, но бранителите на "Берое" не се хванаха на финтовете му.

В 86-ата минута "Берое" пропусна изключителна възможност да вземе много по-солиден аванс преди реванша. Селим Керкар отправи мощен удар от дистанция, който беше спасен от Чворович. Топката стигна до появилия се минута по-рано Станислав Костов, но той направи непростим пропуск на четири-пет метра от вратата.

В първата минута на добавеното време "Лудогорец" създаде най-чистото си положение в целия мач. Марселиньо центрира технично отляво, а защитата на "Берое" увисна и позволи на Кишада да засече отблизо с шпагат. Макенджиев обаче показа отличен рефлекс и изби в корнер.

В ответната атака се откри добра възможност и пред Самир Аясс, но вместо да подаде, той реши да стреля и ударът му беше блокиран.

Последната интересна ситуация дойде в 93-ата минута, когато Минев стреля от далечно разстояние, а топката тупна коварно пред Макенджиев, но след като първоначално я изпусна, вратарят след това я улови.