"Черно море" грабна Купата на България в драматичен финал срещу "Лукойл Академик"

"Моряците" вдигнаха трофея за пръв път от 2000 година насам

Черно море порт" спечели баскетболната Купа на България, след като победи със 72:69 "Лукойл Академик" в драматичен финал, който предложи на зрителите в препълнената зала "Балканстрой" в Плевен здрава битка и красиви отигравания.

Варненският тим печели трофея за пръв път от 15 години, докато "студентите" за последно спечелиха през 2013 година.

През миналия сезон победител стана "Левски", който преди няколко дни отпадна от тазгодишната надпревара още на четвъртфиналите след загуба от "Ямбол".

Най-резултатен за успеха на "Черно море" беше Милян Пупович с 20 точки, а Станислав Славейков добави 17. За "Академик" Дий Браун вкара 14 точки, Тери Смит добави 13, а Крис Минков остана с 10. Браун бе големият длъжник на "студентите" и изигра слаб мач, в който бе обезличен от защитата на съперника.

Двубоят започна с лек превес на "студентите", които поведоха с 20:14 след първата част, но "моряците" отвърнаха със серия от 11:4 в началато на втората четвърт, за да се стигне до 25:24 в тяхна полза. "Академик" се съвзе и стигна до 36:28, но в крайна сметката почивката дойде при само три точки техен аванс - 36:33.

Агресивната защита на "Черно море" даде резултат в третата четвърт, когато тимът допусна само 12 точки и така поведоха с 51:48 след 30 минути игра. Последната четвърт се разви драматично и се движи точка за точка до 63:63, като Станимир Маринов и Тери Смит размениха по две тройки за двата тима.

В решаващ момент звездата на "Академик" Дий Браун сбърка и прати топката в аут. До края на мача "моряцитге" продължиха да играят самоотвержено в защита и успяха да удържат преднината си.

Златните медали на победителите връчиха министърът на младежта и спорта Красен Кралев и президентът на Българската федерация по баскетбол Георги Глушков. За най-полезен играч на турнира бе избран Станимир Маринов от "Черно море".