"Барселона" излезе начело след разгром над "Райо" и два рекорда на Меси

Луис Суарес вкара първия и последния гол в мача

Барселона" се възползва от поредната грешна стъпка на "Реал" (Мадрид) и излезе начело в класирането на Примера дивисион след убедителна победа с 6:1 над "Райо Валекано".

Каталунците оглавиха испанското първенство за първи път от октомври, след като мадридският им съперник беше окупирал върха в продължение на 16 кръга.

Лионел Меси вкара хеттрик за 20-ия успех на "Барселона" в шампионата, Луис Суарес се разписа два пъти, а едно попадение добави Жерар Пике.
Аржентинецът се изравни с Кристиано Роналдо в битката за голмайсторския приз "Пичичи", като двамата имат по 30 гола. Меси постави и два рекорда за брой хеттрикове - 32 в испанския футбол, с което изпревари Телмо Сара, и 24 в Примера дивисион, с което изпревари Роналдо.

Суарес откри резултата на "Камп ноу" още в 6-ата минута. Уругваецът получи извеждащо подаване от Шави и се измъкна сам срещу вратаря Кристиан Алварес, след като десният бек Тито покри засадата. Бившият нападател на "Ливърпул" отбеляза технично, насочвайки топката в близкия ъгъл с външен фалц.

След гола и двата отбора имаха доста положения за гол, но до почивката такъв не падна. Четири минути след началото на втората част "Барселона" удвои аванса си. Жорди Алба стреля с глава след центриране от корнер, а топката се отби в гредата и попадна в Пике, който отблизо я изпрати в мрежата.

В 55-ата минута мачът беше решен, след като Тито задържа Суарес след центриране в наказателното поле и получи втори жълт картон.

Meси пропусна отсъдената дузпа, но реферът реши да я повтори заради навлизане на играч на домакините в полето. Това беше изключително спорно решение, тъй като повторенията показаха, че при ударът на аржентинеца футболистите на "Райо" са на границата на наказателното поле. В крайна сметка голмайсторът на "Барселона" получи втори шанс и този път се възползва.

С десет души гостите получиха още два гола между 63-ата и 68-ата минута. И двете бяха дело на Меси, който първо довкара на празна врата отбита от вратаря топка след удар на Суарес, а след това получи подаване от Педро в наказателното поле, излъга защитник и вратаря и без проблем прати топката в мрежата за 5:0.

В 80-ата минута и "Барселона" остана с десет души, след като последният в отбраната Хавиер Масчерано фаулира Алберто Буено и получи директен червен картон. Потърпевшият се зае с изпълнението на дузпата и намали за 1:5.

В последната минута на мача Суарес оформи крайния резултат с втория си гол в мача и седми за сезона. Той беше изведен в наказателното поле от Меси, премина покрай вратаря Алварес и насочи топката в опразнената врата.

С този успех "Барселона" събра 62 точки и изпревари "Реал" с една. "Атлетико" и "Валенсия" са трети и четвърти съответно с 54 и 53 точки, както и мач по-малко от първите два тима в класирането.