Пеков спечели четиристранния турнир в спортен бар "Академията" в кино "Арена Запад"

© Българска снукър федерация

Избори 2022

Ивайло Пеков ще е първият българин в историята на световните първенства по снукър. 22-годишният състезател ще вземе участие в квалификациите, които ще се проведат между 8 и 15 април в спортния център "Пондс Фордж" в Шефилд.

Това стана възможност, след като световната билярд и снукър асосциация (WPBSA) изпрати "уайлд кард" за България като една от страните, показали голям потенциал и развитие в този спорт. За да определи своя представител, българската федерация по снукър организира турнир с участието на четирима от петимата най-силни състезатели по ранглиста - Братислав Кръстев, Христо Сираков, Ивайло Пеков и Сашко Димитров.

В полуфиналите Пеков, който е под номер 4 в ранглистата, се наложи с 6:3 фрейма над Димитров, а във финала победи Сираков с 10:7 фрейма.

Сираков спечели първите два фрейма в решителния мач, а след вчерашната първа сесия водеше с 5:4. Пеков обаче направи обрат, след като спечели първите четири фрейма в днешния втори сеанс.

Сираков намали до 6:8 след почивката, но със серия от 52 точки съперникът му си върна аванса от три фрейма и се доближи само на един от билета за Шефилд. Пеков загуби следващия, но приключи двубоя в оспорвания 17-и фрейм след игра по цветните топки.

Талантливият пловдивчанин за втори път влиза в историята на българския снукър. На 5 декември 2012 г. на световното първенство за аматьори в Латвия той направи и първия български сенчъри брейк на официален турнир - 108 точки.