"Мемфис" стигна втория кръг на плейофите, "Атланта" поведе на "Бруклин"

Марк Гасол отново беше ключовата фигура за "Мемфис"

Мемфис гризлис" стана петият отбор, който се класира за полуфиналите в плейофите на Националната баскетболна асоциация. "Гризлитата" победиха гостуващия "Портланд трейл блейзърс" с 99:93 и приключиха серията с 4:1 победи.

В битка за място на финала в Западната конференция "Мемфис" ще се изправи срещу най-добрия отбор от редовния сезон - "Голдън стейт уориърс", докато в другия полуфинал "Хюстън рокетс" очаква "Сан Антонио спърс" или "Лос Анджелис клипърс" (3:2).

На изток приключилите бързо сериите си от първия кръг "Кливлънд кавалиърс" и "Вашингтон уизърдс" ще разберат съперниците си след края на сериите "Чикаго булс" срещу "Милуоки бъкс" (3:2) и "Атланта хоукс" срещу "Бурклин нетс" (3:2).

"Мемфис" не допусна да усложни серията си подобно на "Чикаго", където резултатът беше намален от 3:0 до 3:2. "Гризлитата" се възползваха от домакинството си в петия мач, а в основата на успеха отново беше Марк Гасол.

Испанският център изигра поредния си страхотен мач, като завърши с 26 точки и 14 борби. Къртни Лий добави 20 точки, а Зак Рандолф се отчете с 16 точки и осем борби. Тони Алън пък отново свърши перфектна работа в защита. Той приключи мача с пет откраднати топки, два чадъра, седем борби, четири асистенции и осем точки.

За "Портланд" резервата Си Джей Макколъм вкара 33 точки, но звездите на тима не се представиха на ниво. Деймиън Лилард вкара 20 точки, но пропусна 11 от 19-те си стрелби в игра и направи едва три асистенции, докато Ламаркъс Олдридж вкара 14 точки при 27% успеваемост в стрелбата. Николас Батум също разочарова и вкара едва два коша при 12 опита.

"Атланта" спечели трудно петия мач в серията

В другия мач, който се игра през изминалата нощ, "Атланта хоукс" спечели у дома "Бруклин нетс" със 107:97 и поведе с 3:2 победи.

Ал Хорфорд трябваше да играе в голяма част от мача с разместен пръст, а Джеф Тийг изкълчи десния си глезен и мина набързо през съблекалнята на един крак, но двамата стиснаха зъби и изведоха "ястребите" до успеха.

Хорфорд вкара 20 точки при 60% успеваемост в стрелбата от игра, взе 15 борби, от които пет в нападение, направи пет асистенции и заби два чадъра. Тийг също вкара 20 точки, към които добави осем асистенции и три откраднати топки.

Най-резултатен за победителите беше ДеМар Керъл с 24 точки, а с двуцифрен точков актив завършиха и другите двама титуляри - Кайл Корвър със 17 и Пол Милсап с 10.

"Атланта" взе солиден аванс от 17 точки след първата четвърт, но "Бруклин" не се предаде и беше близо до сензационен обрат. След поредица отлични отигравания на Джаред Джак "мрежите" се доближиха на една точка от съперника 4:41 минути преди края на мача - 89:90. Тийг и Хорфорд обаче се разиграха и отбеляза 13 от следващите 17 точки на своя отбор, за да удържат победата.

Шестият мач от серията е в Ню Йорк на 1 май, а при необходимост двата тима ще се върнат в Атланта за седми на 3 май.