"Кливлънд" е на победа от финала в НБА след нов гигантски мач на Леброн Джеймс

Джеймс записа 12-ия плейофен трипъл-дабъл в кариерата си, след като вкара 37 точки, взе 18 борби и направи 13 асистенции

Кливлънд кавалиърс" спечели драматична победа със 114:111 след продължение над гостуващия "Атланта хоукс" и поведе с 3:0 във финала на Източната конференция.

Зад всичко това отново стоеше Леброн Джеймс, който с поредния си изключителен мач доближи "кавалерите" на една победа от големия финал в Националната баскетболна асоциация (НБА).

Джеймс записа 12-ия плейофен трипъл-дабъл в кариерата си, след като вкара 37 точки, взе 18 борби и направи 13 асистенции. Цели осем от борбите му бяха в нападение, а освен това завърши с три откраднати топки.

"Кливлънд" трябваше да играе втори пореден мач без страдащите от контузия в коляното Кайри Ървинг, а Джеймс влезе много лошо в двубоя и пропусна първите си десет стрелби. В допълнение Джей Ар Смит и Матю Делаведова също пропуснаха много кошове.

Звездата на "кавалерите" обаче успя да намери ритъма си и вкара 14 от следващите си 27 изстрела от игра, както и осем от десетте от наказателната линия. Той изигра 47 изключително тежки минути, в които изцяло носеше отговорността за играта на своя тим, а накрая отбеляза и победните пет точки в последните 36 секунди на двубоя.

След последната сирена Джеймс падна на колене и остана неподвижен, изтощен от насъбралата се умора. Крилото на "Кливлънд" дори трябваше да получи помощ от съотборниците си, за да стане от паркета.

"Бил съм и по-добре, каза Джеймс на пресконференцията след мача. Играх до пълно изтощение. Дадох всичко, на което съм способен. Играя доста минути, в продължението не се чувствах добре, но това няма никакво значение. Щом съм сложил екипа, трябва да играя и да направя всичко по силите си за отбора."

След края на мача Джеймс се строполи на земята от изтощителните 47 минути, които изигра

Двубоят беше изключително равностоен, като разликата нито веднъж не надхвърли десет точки. "Атланта" спечели първата четвърт с 24:21, а "Кливлънд" взе втората с 27:25.

"Ястребите" обаче получиха тежък удар, след като в заключителните секунди на втората част най-добрият им играч до момента Ал Хорфорд беше изгонен за удар с лакът срещу Делаведова. Отделно гостите не можеха да разчитат на най-добрия си реализатор от далечно разстояние - Кайл Корвър, който контузи коляното си в предишния мач и няма да играе до края на сезона.

Въпреки това "Атланта" показа голям дух, след като изостана със 78:88 в началото на последната четвърт. "Ястребите" дори можеха да спечелят мача, тъй като при 104:104 имаха 17.2 секунди за последна атака. Демар Керъл свърши добра работа срещу Джеймс, за да отвори чиста позиция за Джей Тийг, но той пропусна от тройката и двубоят влезе в продължения.

В добавеното време "Атланта" водеше със 111:109 преди последните 36 секунди. Джеймс обаче вкара тройка, за да обърне резултата, а след това проби отстрани и поднесе в коша с табло, за да даде три точки аванс на "Кливлънд". В последните секунди Шелвин Мак два пъти имаше шанс да прати мача във второ продължение, но и двата му опита от тройката бяха неточни.

"Много съм горд от начина, по който нашите момчета се бореха до последно", каза след мача треньорът на "Атланта" Майк Бюденхолцер.

Джей Тийг беше най-резултатен за "ястребите" с 30 точки, а Пол Милсап добави 22 точки и девет борби. Хорфорд завърши с 14, след като вкара седем от десетте си стрелби, преди за бъде изгонен. Със същия точков актив приключи и Кент Бейзмор. За "Кливлънд" Делаведова и Смит вкараха по 17 точки, а Иман Шъмперт реализира 15.

Четвъртият мач в серията е в Кливлънд в нощта на 27 срещу 27 май, а при необходимост двата отбора ще се върнат в Атланта за пета среща 48 часа по-късно.

Идната нощ ще се изиграе четвъртия мач във финала на Западната конференция, където "Голдън стейт уоириърс" също води с 3:0 срещу "Хюстън рокетс". Досега в цялата история на НБА нито един отбор не е обръщал плейоф, след като е изоставал с 0:3.