Джокович довърши обрата срещу Андерсън и допълни 1/4-финалите в Лондон

Джокович пречупи 203-сантиметровия Андерсън след 3.47 часа игра

Лидерът в световната ранглиста Новак Джокович оцеля в драматичен петсетов мач срещу южноафриканеца Кевин Андерсън и се класира за четвъртфиналите на "Уимбълдън".

Миналогодишният шампион и двукратен носител на трофея изоставаше с два сета срещу световния №14, но успя да обърне мача и да се наложи с 6:7 (6), 6:7 (6), 6:1, 6:4, 7:5 след близо четири часа игра.

Двубоят беше доигран днес, след като вчера беше прекъснат след края на четвъртия сет заради настъпилия мрак над тревните кортове в "Ол Ингланд клъб".

Сърбинът стигна до успеха с решителен пробив в единадесетия гейм. Той се възползва от първата си възможност да спечели подаването на съперника в петия сет, след като преди това Андерсън пропусна два шанса за пробив.

Джокович се присъедини към Марин Чилич, Стан Вавринка, Ришар Гаске, Вашек Поспишил, Анди Мъри, Жил Симон и Роджър Федерер, които вчера си осигуриха място във финалната осмица.

В следващия кръг шампионът от 2011 и 2014 г. ще се изправи срещу действащия шампион от US Open Чилич. Другият четвъртфинал в горната половина противопоставя победителя от "Ролан Гарос" Вавринка срещу Гаске, а в долната част на схемата срещите са Поспишил срещу Мъри и Симон срещу Федерер.

Джокович спаси две поредни точки в началото на петия сет, след което направи решителен пробив за 6:5

След като в предишните си три мача в турнира не срещна никакви трудности и даде само 30 гейма на Филип Колшрайбер, Ярко Ниеминен и Бърнард Томич, без да загуби сет, Джокович се изправи пред първия си огромен тест по пътя към защитата на титлата.

Мощният сервис на 203-сантиметровия Андерсън се оказа изключително изпитание за световния номер 1. 29-годишният южноафриканец пласира общо 40 аса и спечели 81 от 89-те точки (83%) след вкаран първи сервис.

След като изостана с 0:2 сета, Джокович намери рецептата срещу по-изморения си съперник в третия и четвъртия сет. При подновяването на мача днес обаче Андерсън отново започна да сервира отлично и неговите подавания приключваха по-бързо, отколкото тези на шампиона.

Джокович се озова в тежка ситуация в четвъртия гейм при 1:2, когато южноафриканецът поведе с 40:15 и стигна до две поредни точки за пробив. Лидерът в световната ранглиста обаче запази спокойствие и измъкна подаването си.

Сърбинът имаше още един тежък гейм при 2:3, когато се стигна няколко равенства, но двукратният шампион отново не се огъна.

В първите пет подавания на Андерсън Джокович спечели едва четири точки и нито веднъж не стигна до шанс за пробив. В единадесетия гейм обаче южноафриканецът не издържа на напрежението, допусна две двойни грешки, след което сърбинът проби на 15.

В следващия гейм, когато сервираше за приключването на мача, Джокович изостана с 0:30, но отговори с четири поредни точки и сложи край на оспорваната битка след 3.47 часа.