Шарапова спечели последния мач в кариерата на Флавия Пенета

Шарапова спечели трета победа от три мача в Червената група

Мария Шарапова продължи отличното си представяне във финалите на WTA в Сингапур и спечели безапелационно първото място в Червената група след трета победа от три мача. Рускинята се наложи над шампионката от US Open Флавия Пенета със 7:5, 6:1.

Това се оказа и последният двубой в кариерата на 33-годишната италианка. Още при спечелването на първата си титла от Големия шлем през август тя обяви, че настоящият сезон е последният й в професионалния тенис.

Поражението от Шарапова сложи край на надеждите й за класиране на полуфиналите и изпрати в следващата фаза Агниешка Радванска.

Пенета се оттегля 15 години след професионалния си дебют. В този период тя успя да спечели осем титли и да достигне до шестото място в световната ранглиста.

Въпреки че винаги е била сред солидните тенисистки в тура, италианката не беше сред големите претендентки и имаше по-добри резултати на двойки. През миналия сезон обаче спечели първия си значим индивидуален трофей - в Индиън Уелс, а тазгодишният US Open беше кулминацията на кариерата й.

В колекцията й личат още четири трофея с Италия във "Фед къп", както и титли от Australian Open и финалите на WTA на двойки.  Пенета изигра 946 индивидуални мача на ниво WTA, като спечели 582 победи. На двойки записа 393 победи и 243 загуби.

Въпреки че още преди мача си беше гарантирала първото място в групата и класирането за полуфиналите, Шарапова не се отпусна и игра на много високо ниво. Тя спечели 13 от последните 16 гейма и елиминира Пенета, която се нуждаеше от победата на всяка цена, за да продължи напред.

Италианката започна отлично мача, проби в първия гейм и след това затвърди предимството си. При 3:1 тя имаше шанс за втори пробив, но го пропусна и това даде началото на обрата.

Шарапова не трябваше да полага огромни усилия да върне пробива, след като съперничката й помогна с две двойни грешки в осмия гейм. Рускинята изравни при 4:4, след това спечели подаването си, а с втори пореден пробив сложи край на сета.

Пенета изигра 946 индивидуални мача на ниво WTA, като спечели 582 победи

Във втората част Пенета нямаше сили да се противопостави на носителката на пет титли от Големия шлем. Италианката спечели едва 14 точки, нито веднъж не получи шанс да пробие. Шарапова имаше пет възможности, реализира две и приключи двубоя за 1 час и 27 минути.

"Току-що чух, че това е бил последният й мач. Тъжно е, че такъв голям шампион се оттегля. Тя имаше невероятна кариера и съм много  щастлива, че успя да спечели титла от Големия шлем", каза Шарапова след двубоя.

Резултатът от мача между рускинята и италианката класира на второ място Агниешка Радванска, която по-рано днес записа първи успех в турнира - 7:6 (5), 6:1 срещу поставената под номер 1 в турнира Симона Халеп.

Радванска, Пенета и Халеп завършиха груповата фаза с по една победа и две загуби, но полякинята продължава заради по-добрия баланс при спечелените и загубените сетове - 3:4 при 2:4 за румънката и италианката.